Outsourcing af printopgaver er et stort marked, og en af spillerne på dette marked, KMD, har netop erobret en stor opgave fra Telia Mobile. Det er sket foran konkurrenten CSC. Ordren lyder på 42 millioner print og 9 millioner kuverter.
Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?
Ifølge Berlingske Tidende går måske også Telia Networks med senere i år og føjer 3,5 millioner print og 1 million kuverter oveni.
KMD's Mailcenter står for 400 millioner tryk om året, oplyser avisen. Trykopgaverne består blandt i udskrivning af regninger, konto- og pensionsoversigter.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.