Selvsikker Ballmer: Forhandlerne er med os i skyen

Det er partnere og forhandlere, der i praksis skal gøre Microsofts cloud-strategi til virkelighed, siger softwaregigantens topchef Steve Ballmer.

Artikel top billede

LOS ANGELES: It-branchens fremtid ligger i cloud computing, og fremtiden er lige nu. Sådan lød budskabet fra Microsofts øverste chef Steve Ballmer, da han mandag talte til 15.000 forhandlere, som i denne uge er samlet ved Microsofts årlige Worldwide Partner Conference (WPC) , i Los Angeles.

Ballmer indrømmede samtidig, at han har været bekymret for forhandlernes vilje til at slutte op om den cloudstrategi, som på kryds og tværs gennemsyrer alt, hvad softwareproducenten har sagt og gjort de seneste år. Men den bekymring har partnerne ifølge Ballmer gjort til skamme.

»Efter at jeg sidste år var en smule nervøs for at nogle af jer ville sige, at I ikke helt kunne være med på cloud, er det spændende for mig i dag at se partnere, der skubber på for at komme med os op i skyen,« lød det fra Steve Ballmer, som samtidig pegede på slutkunderne som en barriere for cloud-strategien.

»Kunderne er knap så meget »all-in«, som I er som partnere,« sagde Ballmer, som derfor opfordrede forhandlerne til at presse på for at få kunderne med på cloud-bølgen. Cloud er nemlig ifølge Ballmer ikke længere fremtidsmusik, men derimod hårde nutidige realiteter, som forhandlere og partnere allerede i det netop afsluttede regnskabsår har forvandlet til tocifret vækst i markedsandele på alle forretningsområder.

Ballmer brugte derfor også en del energi på at opsummere den stribe af produkter og forretningsområder, som skyen i stigende omfang vil binde sammen og gøre tilgængelige for kunderne på tværs af de enkelte platforme.

Hele vejen fra hjørnestenene Windows og Office til forretningssystemerne Dynamics, den interaktive spillekonsol Xbox og mobilstyresystemet Windows Phone 7 bliver cloud ifølge Ballmer det, der skal binde Microsoft-produkterne sammen. På samme måde er søgemaskinen Bing, udviklingsplatformen Azure og nyindkøbte Skype en integreret del af den pakke, som skal sikre, at Microsoft bevarer førertrøjen i it-verdenen.

»Vi er absolut unikke i vores bredde og integration på tværs af vores produktlinier,« lød det fra Steve Ballmer, som heller ikke lagde skjul på, at slutresultatet gerne skal være, at Microsoft effektivt banker store og små udfordrere som Google, Apple, Cisco, Vmware, Oracle og SAP af banen.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S