Ny norsk Notes-fusion

Norske Symfoni Software fortsætter konsolideringen af Notes-markedet med opkøbet af landsmændene i Rubik Solutions.

Artikel top billede

Det Oslo-baserede løsningshus Symfoni Software har opkøbt kollegerne i det ligeledes norske Rubik Solutions. Med opkøbet når Symfoni op på en medarbejderstab på cirka 200 ansatte fordelt på afdelinger i Norge, Danmark, Sverige, Finland, Holland og Belgien.

Hermed holder Symfoni Software fast i ambitionen om at være førende nordisk og nordeuropæisk leverandør af collaboration-løsninger med en forventet årlig omsætning på op mod 200 millioner kroner.

»Vi er nu i stand til at levere et mere komplet tilbud, som kan opfylde nye og eksisterende kunders behov for løsninger indenfor collaboration og services,« siger Symfoni Softwares øverste chef, Bjørn Jarl.

Han peger på, at Symfoni Software og Rubik Solutions har stærke partnerskaber med producenter som IBM og HP.

Opkøbet af Rubik Solutions er det seneste i en række opkøb, som Symfoni har foretaget de senere år. Så sent som i april købte man således det danske Notes-hus I-Seven.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S