Her er Indiens ultrabillige tablet: 7 tommer til 250 kr.

Nu skal selv de fattigste have deres egen iPad-klon.

Artikel top billede

Efter års forsinkelse er Indien langt om længe klar til at lancere sin egen tavlecomputer, Akash, der skal bringe nettet ud til landets milliard-befolkning. Ifølge AFP skal den lokalt producerede tavlecomputer sælges for blot 45 dollar eller omkring 250 kroner. Den blev præsenteret onsdag i New Delhi af landets udviklingsminister Kapil Sibal.

En talsmand for ministeriet fortæller at de første 500 tavlecomputere skal deles ud til studerende lige efter lanceringen, og der skal fremstilles yderligere 700 enheder hos Datawind om dagen.

Det er ikke meget - med dén hastighed ville det tage 5.000 år hvis man skulle fremstille en Akash til hver inder - men regeringen lover dog, at man kommer til at fremstille højere styktal når der kommer flere producenter på banen.

Akash er udstyret med en 7-tommers berøringsfølsom skærm og den kører med Android 2.2. Den indeholder 256 MB systemhukommelse (RAM), to USB-porte og kameraer. Batteriet holder angiveligt i tre timer.

Den skal angiveligt sælges til universiteter og skoler og kommer altså ikke ud i almindelige butikker.

Inderne har arbejdet længe med at udvikle deres egen billige computer, og sidste år tilbød den amerikanske professor Nicholas Negroponte at stille teknologi fra sit One Laptop Per Child-projekt til rådighed.

Den indiske regering håber at mange fattige indere vil springe den stationære computer over og gå direkte til en tablet - ligesom man i mange udviklingslande har sprunget fastnettet over og i stedet kaster sig over mobiltelefoni.

I Indien er det stadig kun lidt over halvdelen af befolkningen, der kan læse og skrive, og det er et stort problem for regeringen, der satser stort på at forbedre landets uddannelsessystem - og tavlecomputeren er én af komponenterne i denne strategi.

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg