Nyt millionunderskud i PC-Ware/Comparex

Finanskrisen betyder, at software-og løsningsforhandleren Comparex - det tidligere PC-Ware - har svært ved at leve op til ambitionerne.

Artikel top billede

For andet år i træk må Comparex - som indtil 1. oktober var kendt under navnet PC-Ware - indkassere et tocifret millionunderskud.

Ifølge det netop offentliggjorte regnskab, endte resultatet før skat med et minus på 17,3 millioner kroner, hvilket er nogenlunde lige så grimt som året før, hvor tabet lød på 18,0 millioner.

En mindre del af det aktuelle underskud skyldes tab ved frasalg af datterselskaber, men det ændrer ikke på at resultatet af selskabets ledelse betegnes som »utilfredsstillende«. Ifølge regnskabet hænger det negative resultat desuden sammen med eftervirkningerne fra finanskrisen.

For et år siden var den dengang netop tiltrådte direktør Henrik Andersson ellers meget optimistisk og så frem til vækst og udvidelse af medarbejderstaben. Det er ifølge regnskabet ikke blevet til noget. Dog er indtjeningen i det forgangne år forbedret en smule, men dog langtfra nok til at bringe balance i økonomien.

Udover det skuffende resultat må tyskejede Comparex lægge ryg til at revisorforbehold på grund af manglende dokumentation for interne afregninger med Comparex tyske moderselskab, som belaster det danske regnskab med næste 7,5 millioner kroner. Ifølge revisionspåtegningen kan Comparex ikke redegøre for, om de interne transaktioner er foregået på markedsmæssige vilkår.

Det har ikke været muligt for CRN at få en kommentar fra Comparex direktør Henrik Andersson.

Læses lige nu

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos