Intel afviser billigere chips til ultrabooks

Intel kæmper for at få prisen på ultrabooks ned, men vil ikke selv sænke sine chip-priser.

Artikel top billede

Hos Intel har man meget store forventninger til det nye ultrabook-koncept med meget tynde, lette og billige mobile computere. I et interview med Reuters siger Intels Asien-chef Navin Shenoy, at ultrabooks forventes at udgøre 40 procent af pc-markedet mod slutningen af 2012. Det er et meget ambitiøst mål, for de første ultrabooks er kun lige kommet på markedet.

Hvis målet skal blive til realitet, kræver det at prisen for de ultratynde computere kommer ned. Intel har selv sat som mål at ultrabooks ikke må koste mere end 1.000 dollar, men analytikere mener at prisen skal ned på 699 dollar, hvilket er samme niveau som mainstream-notebooks.

Den billigste ultrabook - Asus S3 - koster indtil videre 899 dollar, mens Acer forlanger 999 dollar for sin billigste model.

Navin Shenoy mener at det vil tage tid at komme ned på 699 dollar.

"På et tidspunkt vil du nå frem til denne pris, men det kan ikke ske fra den ene dag til den anden. Det tager tid at få udviklet prisen ned," siger han til Reuters.

En stor del af prisen for en ultrabook går til Intels processorer og chipsæt, og producenterne har derfor forlangt at Intel skal sænke sine chip-priser med op til 50 procent. Men det afviser Intel.

"Der skal arbejdes i hele økosystemet. Selv hvis vi forærer vores chips væk, kan vi ikke ramme den ønskede pris medmindre vi samarbejder med resten af branchen," siger Shenoy.

Et af forslagene er at udskifte aluminiums-kabinettet i de nuværende ultrabooks med et billigere materiale.

Han tilføjer at ultrabook-segmentet ikke bliver påvirket af de aktuelle oversvømmelser i Thailand, der har ramt en stor del af verdens harddisk-produktion. Ultrabooks bruger Flash-baserede SSD'er og ikke mekaniske harddiske, og her sker produktionen i andre lande end Thailand.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory