Intel afviser billigere chips til ultrabooks

Intel kæmper for at få prisen på ultrabooks ned, men vil ikke selv sænke sine chip-priser.

Artikel top billede

Hos Intel har man meget store forventninger til det nye ultrabook-koncept med meget tynde, lette og billige mobile computere. I et interview med Reuters siger Intels Asien-chef Navin Shenoy, at ultrabooks forventes at udgøre 40 procent af pc-markedet mod slutningen af 2012. Det er et meget ambitiøst mål, for de første ultrabooks er kun lige kommet på markedet.

Hvis målet skal blive til realitet, kræver det at prisen for de ultratynde computere kommer ned. Intel har selv sat som mål at ultrabooks ikke må koste mere end 1.000 dollar, men analytikere mener at prisen skal ned på 699 dollar, hvilket er samme niveau som mainstream-notebooks.

Den billigste ultrabook - Asus S3 - koster indtil videre 899 dollar, mens Acer forlanger 999 dollar for sin billigste model.

Navin Shenoy mener at det vil tage tid at komme ned på 699 dollar.

"På et tidspunkt vil du nå frem til denne pris, men det kan ikke ske fra den ene dag til den anden. Det tager tid at få udviklet prisen ned," siger han til Reuters.

En stor del af prisen for en ultrabook går til Intels processorer og chipsæt, og producenterne har derfor forlangt at Intel skal sænke sine chip-priser med op til 50 procent. Men det afviser Intel.

"Der skal arbejdes i hele økosystemet. Selv hvis vi forærer vores chips væk, kan vi ikke ramme den ønskede pris medmindre vi samarbejder med resten af branchen," siger Shenoy.

Et af forslagene er at udskifte aluminiums-kabinettet i de nuværende ultrabooks med et billigere materiale.

Han tilføjer at ultrabook-segmentet ikke bliver påvirket af de aktuelle oversvømmelser i Thailand, der har ramt en stor del af verdens harddisk-produktion. Ultrabooks bruger Flash-baserede SSD'er og ikke mekaniske harddiske, og her sker produktionen i andre lande end Thailand.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS