Stor opdatering til din Office-pakke

Microsoft har frigivet stor sikkerheds-opdatering til Office. Læs her, hvem der bør være særligt opmærksom på opdateringen.

Artikel top billede

Microsoft har netop frigivet en ny servicepakke til Office 2007. Pakken er den tredje i rækken og er en såkaldt kumulativ opdatering.

Det vil sige, at Microsoft har samlet en stribe opdateringer i en praktisk installationspakke, der gør det let at opdatere sikkerhedsindstillingerne.

Du skal nemlig ikke længere hente de enkelte opdateringer hver for sig, da servicepakke tre rummer alle de relevante.

Pakken erstatter derfor også servicepakke et og to.

De, der hentede de opdateringer til Excel, der blev frigivet i august i år, bør være opmærksomme på de nye opdateringer.

August-opdateringen forårsagede nemlig nogle fejl i forbindelse med brugen af interne hyperlinks. Det oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS.

Ud over servicepakke tre har Microsoft frigivet opdatering her i oktober, hvori der er rettet op på fejlen fra august. Oktober-opdateringen bør dog først installeres efter servicepakke tre, oplyser CSIS.

Sikkerhedsfirmaet opfordrer dog alle brugere af Microsoft Office 2007 til at installere servicepakke tre.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S