Artikel top billede

Internet Explorer i historisk nedtur

I sidste måned mistede Microsofts Internet Explorer den største markedsandel i tre år.

De dårlige nyheder for Internet Explorer (IE), som faldt 1,8 procentpoint til 52,6 procent i løbet af oktober, kommer i halen på et fald på ni-tiendedele af et procentpoint i september.

Kun faldet på mere end to procentpoint i november 2008 var større, fortæller analysefirmaet Net Applications.

I løbet af de tre seneste måneder har IE mistet 3,3 point, eller seks procent af den totale markedsandel siden 31. juli, og det svarer til det største fald over en tre måneders periode siden oktober-december 2009.

Som det efterhånden er blevet kutyme, kom Googles Chrome og Apples Safari ud som vindere af browser-ræset i oktober, med en stigning i markedsandele på henholdsvis 1,4 og fire-tiendedele af et procentpoint.

Chrome afsluttede oktober med en andel på 17,6 procent, mens Safari udgjorde 5,4 procent af alle brugte browsere over hele verden i den måned.

Begge oplysninger stammer fra Net Applications data om browser-brug.

Stiger med Windows 7

Microsoft har ikke direkte kommenteret på IE's fald i markedsandele men holder sig i stedet til det budskab, som virksomheden har brugt det meste af året, nemlig at Internet Explorer 9 (IE9) har øget sin markedsandel på Windows 7, som er Microsofts nyeste styresystem.

På verdensplan havde IE9 en andel på 22,5 procent på Windows 7, eller en forøgelse på 1,4 procentpoint. Det sikrer browseren en andenplads på Windows 7 kun overhalet af Microsofts egen IE8 og langt foran tredjepladsen Chrome 14, som udgjorde 18,1 procent af alle browsere brugt på styresystemet.

I USA har IE9 en endnu højere andel på 34,9 procent på Windows 7, eller flere end alle versioner af Chrome og Mozillas Firefox tilsammen.

Selv om IE9's stigning er imponerende, så er det ikke lykkedes den nye browser, som blev lanceret sidste marts, at stoppe afhopningen fra ældre versioner af IE til alternative browsere.

Sidst men ikke mindst vurderer analysefirmaet Net Applications, at Chrome vil tage andenpladsen fra Firefox omkring april 2012.

Denne artikel stammer fra Computerworld News Service. Oversættelse:Marie Dyekjær Eriksen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere