Artikel top billede

Western Digital har spist Hitachi

Nummer to ejer nu nummer tre.

For et halvt år siden offentliggjorde Western Digital, at firmaet havde til hensigt at købe sin konkurrent Hitachi. Det har firmaet nu fået grønt lys til.

Hitachis harddisk-forretning overtages af Western Digital, der må lægge 4,3 milliarder dollars for at købe konkurrenten. Det skriver Reuters.

Hitachi var før overtagelsen Western Digitals nærmeste konkurrent. Western Digital er verdens andenstørste harddisk-producent. Hitachi nummer tre.

En af årsagerne til, at EU Kommissionen har godkendt firmaovertagelsen er, at Western Digital har lovet at sælge flere forretningsområder fra for at opretholde konkurrencen i markedet.

Med købet håber det amerikansk-ejede Western Digital at få tilført viden til sine forskningsafdelinger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere