De bedste idéer kommer ikke fra dine mest loyale kunder

Ny forskning om brugerdrevet innovation - Du skal ikke lytte for meget til dine kernekunder.

Artikel top billede

Firmaer bliver i højere og højere grad opfordret til at inddrage kunder i innovationsfasen, så de kan være med til at præge nye produkter og programmer - eller tilpasse de eksisterende.

Nu vender dansk forskning op og ned på, hvordan man skal aktivere folk for at få det bedste ud af deres kreativitet.

Den første opdagelse var, at det slet ikke er hos de mest engagerede kunder, at der er mest brugbart input at hente.

"Vores resultater viser, at forandringer og nye innovationer typisk kommer fra "the Stranger". Det vil sige en person, der kun deltager perifert i det pågældende onnline-fællesskab, men som til gengæld potentielt kan have et stort netværk, der spænder over mange communities," fortæller Lars Frederiksen fra Business and Social Sciences på Aarhus Universitet.

Sådan gør du

Undersøgelsen er lavet med udgangspunkt i firmaet Propellerheads, der laver det meget brugte musikprogram Reason.

Propellerheads har i flere år brugt sit online forum til at samle idéer og forslag til produktudviklinger. Ved at analysere cirka 151.000 beskeder mellem de 8.500 mennesker er forskerne kommet frem til, at der er meget fantasi og innovation at hente blandt løst tilknyttede brugere.

Opdagelsen betyder ikke, at man skal ignorere sin kernebrugere, som ofte bidrager med mange prototyper og idéer. Men deres engagement kan have en ulempe. 

"Lead users kan med tiden blive lidt for konforme med hensyn til, hvilke funktioner og features, de mener, der er den 'rigtige' måde og retning at udvikle et givent produkt på. De perifere brugere lider ikke på samme måde af tunnelsyn, da de typisk kan bidrage med flere perspektiver og viden udefra," uddyber Lars Frederiksen.

Et tip til at få det største udbytte af sine brugere kan være at få mere information om dem, så man kender deres relationer og placering i andre netværk.

Forskerne opfordrer også communitymanagers til at give deres brugere links og henvisninger, og ikke være bange for at sende dem videre til konkurrenter og andre fællesskaber. Det skulle være en måde at undgå "tunnelsynet" på.

Undersøgelsen er lavet sammen med Linus Dahlander fra European School of Management and Technology i Berlin. Undersøgelsen bliver bragt i tidsskriftet "Organization Science". Læs mere.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network