"Markedsføringsregler hører ikke hjemme på Facebook"

Det er dybt godnat at lægge gamle regler på nye medier. Det siger FDIH. Forbrugerne er ligeglade.

Artikel top billede

Man har frist helt frem til den 19. december, hvis man har en holdning til de nordiske forbrugerombudsmænds forslag om, at gøre markedsføringsloven gældende på Facebook.

Men FDIH har allerede taget stilling. Og tommeltotten vender nedad. Udspillet skal skrottes.

"Det er et vildskud, når de nordiske forbrugerombudsmænd forsøger at få markedsføringslovens bestemmelser til også at dække sociale medier. Det er i høj grad tvivlsomt, om notatet giver en afklaring, hvilket også afspejles i de til tider selvmodsigende noter i notatet," skriver Foreningen for Internet og Distancehandels direktør Annette Falberg i en kommentar.

Hun mener, at det er overflødigt og fjollet, at forbrugerombudsmændene er på vej til at klassificere almindelige statusopdateringer på sociale medier som "elektronisk post", der skal reguleres.
Forbrugerbeskytterne ser spøgelser, hvor brugerne hygger sig.

"Brugere af sociale medier som Facebook, LinkedIn, Google+ og lignende har selv et ansvar for at filtrere de meddelelser, de modtager på sociale medier. De har meget præcise værktøjer til at indstille deres profiler, så de ikke modtager uønskede henvendelser i form af markedsføring. Brugere, der følger firmaer på sociale medier for eksemel via "I like"-funktioner, har allerede ved deres tilmelding til mediet givet deres samtykke til at følge informationsstrømmen i mediet," skriver FDIH.

Og så ved firmaerne udmærket godt, at de skal overholde de normer og regler, der gælder for de forskellige medier, hvor forbrugerne har magten til at ignorere dem eller fortælle omverdenen, hvis firmaerne træder over grænsen.

"Kun en tåbe frygter ikke internettets dom!"

LÆS OGSÅ: Det skal være forbudt at belønne folk for at dele firmaers indhold på Facebook

Det kan være konkurrenceforvridende 
FDIH mener, at forbrugerombudsmændene i stedet bør henvende sig til de sociale medier som Facebook og LinkedIn direkte, hvis de vil have ændringer i den måde firmaer kommunikerer med forbrugere på. 

Brancheforeningen mener desuden, at en stramning af reguleringen på sociale medier kan være konkurrenceforvridende.

Primært fordi - især den danske forbrugerombudsmand - er kendt for sin omhyggelige håndhævelse af markedsføringsregler. FDIH tror, at det kan betyde, at udenlandske firmaer ikke vil blive kigget lige så grundigt efter i sømmene som de nordiske.

dspillet fra de nordiske forbrugerombudsmænd er et såkaldt standpunktet er et supplement til de generelle regler, der gælder ved markedsføring på internettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S