Producenter bakker op om Edgemo

Blot en måned efter at eks-Atea-direktør Lars Andersen startede Edgemo med DCC-penge i ryggen, kan han kalde sig både Citrix guldpartner og snart HP guldpartner. Halvdelen af de 13 ansatte kommer fra Atea.

Artikel top billede

Læs mere:

Edgemos direktør Lars Andersen er en stolt mand.

For listen over de mål, som den århusiansk-baserede forhandler med DCC-folk i ryggen har nået her blot en måned efter opstarten, er ifølge direktøren lang.

»Vi har fået aftaler med både distributører og producenter på plads, og vi er pr. 1. december blevet Citrix guldpartner, mens vi bliver HP guldpartnere pr. 1. februar næste år. Vi er allerede IBM businesspartner, og så har vi fået vores e-shop op at køre,« siger han og tilføjer:

»Vi har nået de mål, vi satte os, og det er jeg stolt over. Jeg har aldrig hørt om nogen, der er blevet Citrix guldpartner på så kort tid.«

Selv har Lars Andersen været tilbage på skolebænken for at opnå nogle certificeringer, men ellers er de hjulpet i hus via den tilgang af nye medarbejdere, der tilsyneladende er strømmet til Edgemo.

Forhandleren er allerede oppe på 13 ansatte, der er hentet fra steder som EG, KMD og Atea. En hurtig gennemgang af de ansattes baggrund viser, at syv ud af 13 har en fortid hos Atea, heriblandt de tre stiftere.

Lars Andersen afviser dog, at der er tale om decideret headhunting af Atea-medarbejdere.

»De har selv valgt at søge job hos os, ligeså vel som de andre, der er kommet til os,« siger han og tilføjer, at forhandleren pr. 1. januar er oppe på 15 mand og indtil videre holder igen med flere ansættelser, til markedet er set lidt bedre an.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S