Nyt datacenter skal levere varme til Helsinki

Et nyt datacenter i Helsinki køler med havvand og forsyner private husholdninger med varme og varmt vand.

Artikel top billede

It-giganten Atos har åbnet et nyt datacenter på 5.000 kvm. i den finske hovedstad Helsinki, som skulle være et af de mest miljøvenlige i verden. Datacenteret ligger i bydelen Suvilahti tæt på havet og det bruger havvand til at holde serverne kolde. Finske Academia har konstrueret datacenteret, der ligger i et tidligere kraftværk. Forsyningsselskabet Helsingin Energia deltager også i projektet.

Allerede i 2010 blev der bygget et lignende datacenter i mindre målestok under Uspensi-katedralen i Helsinki, som forsyner 500 private husholdninger med varme og varmt vand. Det nye Suvilahti-projekt skal forsyne mere end 4.500 lejligheder med fjernvarme ved at udnytte den overskydende varme fra serverne.

Projektet blev startet sidste år af Siemens IT Services and Solutions, som blev overtaget af Atos i år.

Atos fortæller mere om det grønne datacenter i denne pressemeddelelse. Her fremhæver man, at 80 pct. af omkostningerne i datacenterets levetid er relateret til energi-forbruget. Derfor kan man spares mange penge ved at anvende mere energivenlige teknologier.

Finland har fået en pionerrolle når det gælder grønne datacentre med sin kombination af et koldt klima og hurtige internet-forbindelser samt den korte afstand til det vigtige russiske marked.

I september kunne Google indvie et nyt datacenter i en gammel papirfabrik i den finske by Hamina. Her sker kølingen også med vand pumpet op fra havet. Vandet hentes gennem en tunnel i klippen under datacenteret og bruges til at holde serverne kolde gennem varmevekslere. Google har også installeret en vindmølle, der leverer strøm til datacenteret.

Google har investeret omkring 1,5 milliarder kroner i sit finske datacenter.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S