Apple udvikler fremtidens tv

Apple gør klar til at angribe tv-markedet.

Artikel top billede

Det går fremad med Apples planer om at erobre tv-markedet. Ifølge avisen Wall Street Journal har Apple-chefer haft møder med topchefer hos flere store medieselskaber i de sidste uger for at præsentere deres vision for fremtidens fjernsyn.

Apple udvikler angiveligt sit eget tv-apparat som bruger trådløs streaming-teknologi til at hente film, tv-serier og andet indhold, skriver avisen.

På møderne har Apple blandt andet præsenteret sin idé for, hvordan den samme bruger kan genkendes på tværs af telefoner, tavlecomputere og fjernsyn.

Apple har også indikeret, at man vil bruge Siri-lignende talestyring til at lade brugeren skifte kanal eller søge efter bestemte programmer.

Men det altid hemmelighedsfulde firma holder sig tilbage med konkrete detaljer om softwaren eller selve fjernsynet.

En af kilderne siger dog til avisen, at de forskellige tjenester som Apple har beskrevet også kunne leveres med nuværende teknologier, som Apples tv-boks Apple TV.

En af visionerne er, at man kan starte med at se en film på fjernsynet, sætte den på pause, og herefter fortsætte med den samme film fra samme punkt på sin smartphone eller iPad.

For Apple handler det ikke kun om at lancere et nyt tv-produkt - selskabet vil revolutionere den måde, vi ser fjernsyn på. Ligesom man har ændret smartphone-markedet med iPhone og pustet nyt liv i tablets med iPad.

Steve Jobs havde en vision om et fjernsyn, der er tæt koblet sammen med Apples mobile enheder og skulle være lettere at bruge og mere personaliseret, skriver Wall Street Journal.

Apple vil angiveligt bruge sin AirPlay-teknologi til at styre fjernsynet og streame indhold fra iPhone og iPad - uden at det er nødvendigt at tilslutte en særlig boks. Firmaet vil også integrere sin cloud-teknologi i fjernsynet.

Analytikeren Gene Munster har tidligere forudsagt, at det nye Apple-tv kører med en version af iOS og bruger en ARM-chip. Det kommer i forskellige størrelser og skal angiveligt koste omtrent det dobbelte i forhold til et almindeligt fjernsyn med samme skærmstørrelse.

Fjernsynet kommer angiveligt i slutningen af 2012, men Apple har slet ikke bekræftet at man overhovedet vil ind på tv-markedet.

Google har haft mindre held med sin Google TV-platform, som ligesom de fleste andre løsninger kræver en ekstern boks. Microsoft har allerede sin Xbox 360 konsol og forhandler angiveligt om at indbygge Kinect direkte i tv-apparater.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect