iPad-dræber kan stoppes af legetøjsfirma

Er det en computer eller et legetøj? Hasbro forsøger nu at få stoppet salget af Transformer Prime fra Asus.

Artikel top billede

Legetøjsfirmaet Hasbro har sagsøgt Asus for varemærke-krænkelse. Hasbro har rettighederne til den populære legetøjsserie "Transformers", som har fået sit gennembrud på det store lærred i de sidste år - senest med "Transformers: Dark of the Moon".

Hasbro mener at Asus har tyvstjålet navnet til sin Transformer Prime tavlecomputer, som er den første tablet med quad-core-cpu. Det skriver Paid Content.

Nu kan Transformer Prime ikke ændre form til en lastbil eller en robot, men kan man tilslutte et tastatur og dermed bruge den som en notebook - deraf navnet.

Sagen skal nu forhandles ved en domstol i Los Angeles og Hasbro understreger, at man vil kæmpe hårdt for at beskytte sin intellektuelle ejendom.

Hasbro forsøger at få stoppet salget af Transformer Prime og kræver samtidig erstatning i ukendt størrelse.

I USA kan Transformer Prime købes allerede, men den kommer først i Danmark efter nytår.

Det kan umiddelbart se ud som om Hasbros chancer for at stoppe Transformer Prime kun er meget små. Der er ikke mange ligheder mellem legetøj og et computerprodukt.

Normalt gælder varemærker kun for en bestemt kategori af produkter - man kan altså godt bruge det samme navn til forskellige typer af ting, når blot er ikke er risiko for at de kan sammenblandes.

Men Hasbro vil sandsynligvis argumentere for, at Transformers-brandet efterhånden bruges til mange forskellige slags produkter og derfor bør der gælde en bredere beskyttelse.

Der er nok ingen tvivl om, hvor Asus har hentet inspirationen til Transformer Prime navnet. Den mest kendte Transformers-figur hedder netop Optimus Prime. Det kan gøre Hasbro's sag stærkere.

Asus er stadig kun en lille spiller på tablet-markedet, der domineres af Apple.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job