Kindle Fire kan blive til en hel familie af tavlecomputere

Amazon søger muligvis efter en eller flere partnere, der skal sælge tablets i forskellige varianter under Kindle-navnet.

Artikel top billede

Amazon har solgt millioner af sin billige tavlecomputer Kindle Fire i den seneste måned og dermed har iPad for første gang fået en alvorlig konkurrent. Der har ellers været andre Android-tablets på markedet i mere end et år, men Kindle Fire er den første som for alvor kan true iPad. Nu spekuleres der på, om andre tablet-producenter vil indgå et samarbejde med Amazon eller måske ligefrem overtage produktionen af Kindle Fires efterfølger.

"Jeg er ikke overbevist om, at Amazon vil fremstille hardware ret længe. Se på deres forretningsmodel - de sælger denne ting til kostpris for at tjene penge på indhold. Så hvis du kan få nogle andre til at fremstille tavlecomputeren for dig og sælge den med dit indhold, hvorfor skulle du så ikke gøre det?" siger analytiker Richard Windsor fra Nomura Securities til CNET.

Det er ikke mindst den lave pris på 199 dollar, der har gjort Kindle Fire til en succes. Den er meget tæt koblet sammen med Amazons sky - så tæt, at den indtil videre ikke bliver solgt i Europa, hvor mange af tjenesterne ikke kan bruges.

I fremtiden kommer der måske mange forskellige udgaver af den Android-baserede Kindle Fire - men det bliver ikke Amazon, der skal fremstille dem.

"Det kan ende med et udvalg af forskellige designs og størrelser der passer til forskellige behov uden at Amazon skal producere dem alle selv. Det kan være en "HTC Dream Kindle" eller en "Kindle Fire HTC" eller en "Kindle Fire 2 10-tommer fra HTC".

Men indtil videre er det kun spekulationer. Amazon har ikke selv bekræftet noget og firmaet ville da heller ikke bekræfte at man overhovedet var på vej med en tavlecomputer, før Jeff Bezos kom med den officielle udmelding sidste efterår.

Amazon har til gengæld signaleret, at der kommer en ny version af Kindle Fire til foråret. En aktuel softwareopdatering skal rette de værste børnesygdomme, men browseren er dog fortsat langsom.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks