Iran: Vores UFO fangede amerikansk drone

Hvordan fik iranerne fat i en amerikansk drone? Her er en ny og vild teori.

Artikel top billede

Der spekuleres fortsat over hvordan Iran fik fat i en tilsyneladende intakt amerikansk militærdrone i sidste måned. Der er tale om en af de mest avancerede droner i det amerikanske arsenal - den såkaldte RQ-170, også kaldet "Beast of Kandahar". Først hævdede iranerne, at man havde hacket dronen og styret den ned til jorden. En mobil enhed til elektronisk krigsførelse overtog angiveligt kontrollen over dronen. Eksperter har sået tvivl om denne påstand.

Herefter forlød det, at iranerne havde fået fat i dronen ved at hacke GPS-signalet. Dronen "troede" altså at den landede i Afghanistan - men i stedet gik den ned i nabolandet Iran.

Nu har en iransk selvudnævnt atomekspert - Mehran Tavakoli Keshe - leveret en ny forklaring til almen underholdning. Han hævder at stå bag hele aktionen og kan også forklare hvordan dronen blev hentet ned fra luften. Det var hverken et GPS-hack eller cyberkrig - men en traktorstråle fra et UFO-lignende rumfartøj, hævder han.

Faktisk er Iran langt fremme med rumteknologi og skulle være i stand til at fange og lande alle flyvende objekter uanset størrelse og hastighed, hævder Keshe.

Det skulle også forklare hvorfor dronen er intakt - den blev "fanget" i luften og sat ned på jorden ganske blødt. Traktorstråler kendes selvfølgelig allerede fra Star Wars og andre film.

Hos Wired har man taget denne historie så alvorlig, at man har kontaktet Pentagon for at få en kommentar. Pentagon-talsmand George Little er da også klar med en rap replik:

"Vi har ingen kommentarer til denne persons påstande. Men sig til ham, at ministeren vil have sit lyssværd tilbage."

Wired minder os om, at RQ-170 har sine rødder i teknologi udviklet af nazi-Tyskland under Anden Verdenskrig og senere importeret til USA sammen med forskere som Wernher von Braun og Horton-brødrene. Deres eksperimenter med flyvende fartøjer i ørkenen fik folk til at tro, at de havde set UFO'er. Så måske er der alligevel en UFO-forbindelse.

I den mere alvorlige ende kan Wired også fortælle, at en tredjedel af alle militære fly i USA nu bliver styret af robotter og ikke mennesker. Det anslås at USA har 7.500 droner. De fleste af dem er dog relativt små spiondroner.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S