Piratdusør for kontroversiel til Danmark

I Storbritannien belønner softwareproducenternes piratpoliti anmeldelser af piratsoftware med store dusører. Der er dog ikke planer om at indføre samme system i Danmark.

Artikel top billede

Softwareproducenternes anti-piratorganisation Business Software Alliance (BSA) afviser beskyldninger om, at kæmpedusører kan friste svage sjæle til at fremprovokere sager om piratkopiering af software.

I Storbritannien udbetaler BSA dusører på op til 90.000 kroner til folk, der anmelder brug af ulovlig software hos både kunder og forhandlere. Det har ifølge britisk CRN skabt kritik, fordi dusørerne kan friste ansatte til at installere ulovlig software på firmaers it-systemer i håb om at efterfølgende anmeldelse vil udløse en kontant belønning.

»Udsigten til en belønning kan korrumpere utilfredse eller fyringstruede medarbejdere,« siger en kilde til britisk CRN og peger samtidig på, at BSAs dusører kan være i strid med de engelske regler om bestikkelse.

Det afvises dog af BSA chef for EMEA-regionen, Julian Swan, som til CRN fortæller, at BSA ikke benytter sit dusørsystem på det danske marked, selvom BSAs egne tal viser, at udbredelsen af ulovlig software i Danmark ligger helt på niveau med resten af Europa.

»Brugen af dusører (rewards, red.) er noget vi bruger afhængigt af hvilket marked, der er tale om . Det er en kulturel følsom ting at gøre, og vi vil ikke gøre folk vrede. Det kan give bagslag i den sidste ende, « siger Julian Swan.

Alene på det britiske marked kradsede BSA sidste år bøder og erstatninger ind for et beløb svarende til 18 millioner kroner. Men Julian Swan kender ikke de tilsvarende danske tal.

Business Software Alliance er en global interessseorganisation for softwareproducent,som blandt andet tæller Adobe, Apple og Microsoft blandt sine medlemmer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S