Piratdusør for kontroversiel til Danmark

I Storbritannien belønner softwareproducenternes piratpoliti anmeldelser af piratsoftware med store dusører. Der er dog ikke planer om at indføre samme system i Danmark.

Artikel top billede

Softwareproducenternes anti-piratorganisation Business Software Alliance (BSA) afviser beskyldninger om, at kæmpedusører kan friste svage sjæle til at fremprovokere sager om piratkopiering af software.

I Storbritannien udbetaler BSA dusører på op til 90.000 kroner til folk, der anmelder brug af ulovlig software hos både kunder og forhandlere. Det har ifølge britisk CRN skabt kritik, fordi dusørerne kan friste ansatte til at installere ulovlig software på firmaers it-systemer i håb om at efterfølgende anmeldelse vil udløse en kontant belønning.

»Udsigten til en belønning kan korrumpere utilfredse eller fyringstruede medarbejdere,« siger en kilde til britisk CRN og peger samtidig på, at BSAs dusører kan være i strid med de engelske regler om bestikkelse.

Det afvises dog af BSA chef for EMEA-regionen, Julian Swan, som til CRN fortæller, at BSA ikke benytter sit dusørsystem på det danske marked, selvom BSAs egne tal viser, at udbredelsen af ulovlig software i Danmark ligger helt på niveau med resten af Europa.

»Brugen af dusører (rewards, red.) er noget vi bruger afhængigt af hvilket marked, der er tale om . Det er en kulturel følsom ting at gøre, og vi vil ikke gøre folk vrede. Det kan give bagslag i den sidste ende, « siger Julian Swan.

Alene på det britiske marked kradsede BSA sidste år bøder og erstatninger ind for et beløb svarende til 18 millioner kroner. Men Julian Swan kender ikke de tilsvarende danske tal.

Business Software Alliance er en global interessseorganisation for softwareproducent,som blandt andet tæller Adobe, Apple og Microsoft blandt sine medlemmer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S