Piratdusør for kontroversiel til Danmark

I Storbritannien belønner softwareproducenternes piratpoliti anmeldelser af piratsoftware med store dusører. Der er dog ikke planer om at indføre samme system i Danmark.

Artikel top billede

Softwareproducenternes anti-piratorganisation Business Software Alliance (BSA) afviser beskyldninger om, at kæmpedusører kan friste svage sjæle til at fremprovokere sager om piratkopiering af software.

I Storbritannien udbetaler BSA dusører på op til 90.000 kroner til folk, der anmelder brug af ulovlig software hos både kunder og forhandlere. Det har ifølge britisk CRN skabt kritik, fordi dusørerne kan friste ansatte til at installere ulovlig software på firmaers it-systemer i håb om at efterfølgende anmeldelse vil udløse en kontant belønning.

»Udsigten til en belønning kan korrumpere utilfredse eller fyringstruede medarbejdere,« siger en kilde til britisk CRN og peger samtidig på, at BSAs dusører kan være i strid med de engelske regler om bestikkelse.

Det afvises dog af BSA chef for EMEA-regionen, Julian Swan, som til CRN fortæller, at BSA ikke benytter sit dusørsystem på det danske marked, selvom BSAs egne tal viser, at udbredelsen af ulovlig software i Danmark ligger helt på niveau med resten af Europa.

»Brugen af dusører (rewards, red.) er noget vi bruger afhængigt af hvilket marked, der er tale om . Det er en kulturel følsom ting at gøre, og vi vil ikke gøre folk vrede. Det kan give bagslag i den sidste ende, « siger Julian Swan.

Alene på det britiske marked kradsede BSA sidste år bøder og erstatninger ind for et beløb svarende til 18 millioner kroner. Men Julian Swan kender ikke de tilsvarende danske tal.

Business Software Alliance er en global interessseorganisation for softwareproducent,som blandt andet tæller Adobe, Apple og Microsoft blandt sine medlemmer.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS