Piratdusør for kontroversiel til Danmark

I Storbritannien belønner softwareproducenternes piratpoliti anmeldelser af piratsoftware med store dusører. Der er dog ikke planer om at indføre samme system i Danmark.

Artikel top billede

Softwareproducenternes anti-piratorganisation Business Software Alliance (BSA) afviser beskyldninger om, at kæmpedusører kan friste svage sjæle til at fremprovokere sager om piratkopiering af software.

I Storbritannien udbetaler BSA dusører på op til 90.000 kroner til folk, der anmelder brug af ulovlig software hos både kunder og forhandlere. Det har ifølge britisk CRN skabt kritik, fordi dusørerne kan friste ansatte til at installere ulovlig software på firmaers it-systemer i håb om at efterfølgende anmeldelse vil udløse en kontant belønning.

»Udsigten til en belønning kan korrumpere utilfredse eller fyringstruede medarbejdere,« siger en kilde til britisk CRN og peger samtidig på, at BSAs dusører kan være i strid med de engelske regler om bestikkelse.

Det afvises dog af BSA chef for EMEA-regionen, Julian Swan, som til CRN fortæller, at BSA ikke benytter sit dusørsystem på det danske marked, selvom BSAs egne tal viser, at udbredelsen af ulovlig software i Danmark ligger helt på niveau med resten af Europa.

»Brugen af dusører (rewards, red.) er noget vi bruger afhængigt af hvilket marked, der er tale om . Det er en kulturel følsom ting at gøre, og vi vil ikke gøre folk vrede. Det kan give bagslag i den sidste ende, « siger Julian Swan.

Alene på det britiske marked kradsede BSA sidste år bøder og erstatninger ind for et beløb svarende til 18 millioner kroner. Men Julian Swan kender ikke de tilsvarende danske tal.

Business Software Alliance er en global interessseorganisation for softwareproducent,som blandt andet tæller Adobe, Apple og Microsoft blandt sine medlemmer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job