TDC mister Dankort-ordre

Det nye Dankort med chip betyder, at TDC mister ordren på at levere datatrafik til hovedparten af landets Dankort-terminaler. Konkurrenterne vejrer nye muligheder for at vinde kunder i detailhandlen.

Landets største teleselskab, TDC, mister sin ordre på at levere datatrafik til hovedparten af landets Dankort-terminaler.

Det er en konsekvens af Finansrådets beslutning om at indføre chip-baserede Dankort, som der skal nye terminaler til at aflæse.

Danskerne kan betale med Dankort 100.000 steder i detailhandlen. 98 procent af alle betalinger sker gennem de sort-røde terminaler, som blandt andet står i supermarkederne.

I dag kører datatrafikken med Dankort-transaktionerne i et slags lukket netværk hos TDC. Datatrafikken er en del af den samlede pakke, som butikkerne køber, når de installerer Dankort-terminaler.

Som underleverandør

Finansrådet vil ikke ud med, hvor mange millioner kroner TDC hvert år henter fra Dankort-aftalen, men henviser til, at det er en kontrakt mellem TDC og PBS.

Der findes allerede i dag alternativer til de sort-røde terminaler og dermed til datatrafikken på TDC-nettet. Hvis butikkerne vælger andre terminaler, skal de selv - særskilt - betale for den nødvendige datakommunikation til transaktionerne.

Mellem de selskaber, som leverer datatrafik til andre betalingsterminaler, er Sonofon. Betalingen kan nemlig også formidles på mobilnettet.

Divisionsdirektør Steen Høgh har dog ikke tænkt sig at kaste Sonofon ud i en offensiv alene for at erobre datatrafikken til betalingsterminalerne. Dertil er forretningen for lille. Derfor ser Steen Høgh mere mobilselskabet som underleverandør til de selskaber, som skal sælge de nye Dankort-terminaler.

- Men det er klart, at der er tale om en yderligere salgskanal for vores produkter, siger divisionsdirektøren.

Vil udnytte bredbånds-linier

Sådan ser Peter Bredgaard, administrerende direktør for Telia Networks, også på det, selv om han ikke har detaljeret kendskab til Dankort-området.

- Men det er utrolig interessant. Det er en moderne tid, hvor der ikke er behov for, at betalings-transaktioner foregår på en separat linie. Der er store besparelsesmuligheder for forrentningerne ved at udnytte deres datalinie til internet, så den også kan bruges til betalinger, siger han.

Peter Bredgaard ser derfor først og fremmest den nye konkurrence på dataforbindelser til Dankort-transaktioner som en mulighed for at sælge flere bredbåndsforbindelser til butikkerne.

- Det ligger i ordet bredbånd, at det kan benyttes til en bred vifte af anvendelsemuligheder, siger Telia-direktøren.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Center For IT og Medicoteknologi

Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job