USA indrømmer brug af cybervåben

En tidligere NSA-direktør bekræfter at USA har anvendt cybervåben mod sine fjender.

Artikel top billede

Den tidligere chef for efterretningstjenesten NSA i USA bekræfter nu i et interview med Reuters at USA har brugt cybervåben mod sine fjender. Det skriver digi.no. Men meget mere er Mike McConnell heller ikke parat til at fortælle.

Har USA brugt sin evne til at gennemføre cyberangreb, bliver han spurgt i interviewet. "Ja," lyder det kortfattede svar. Fungerede det efter hensigten? "Ja".

McConnell, som nu sidder i ledelsen for konsulentfirmaet Booz Allen Hamilton, vil ikke uddybe det. Han fortælle dog at prioriteten er at beskytte landets kritiske infrastrukur såsom den finansielle sektor, elnettet og transportsektoren mod cyberangreb og forhindre tyveri af intellektuel ejendom gennem cyberspionage.

"Er vi i stand til at angribe, lamme og ødelægge? Selvfølgelig. Hvis du gør det, hvad er konsekvenserne så? Det er spørgmålet," siger han.

I dag har NSA kun tilladelse til at operere uden for USA's grænser, men McConnell efterlyser en lovændring, som vil udvide tjenestens beføjelser.

"Indtil vi får et bank-sammenbrud eller strømmen forsvinder midt i en snestorm i otte uger eller noget i den skala, kommer vi sikkert bare til at snakke om det og der vil ikke ske noget," lyder hans kommentar.

Et lovforslag som tillader efterretningstjenesterne at dele data om cybertrusler med private selskaber er allerede vedtaget. Kritikere frygter at det vil føre til øget overvågning.

En større lovpakke om cybersikkerhed skal behandles i Senatet i det kommende år.

"Der er unikke ting som myndighederne kan gøre. Som at knække koder. Den private sektor beskæftiger sig ikke med at knække kryptering. Men hvordan kan du udnytte denne mulighed og stille den rådighed for den private sektor på en måde som sørger for at deres infrastruktur er bedre beskyttet?" spørger McConnell.

Selv hvis NSA opdager en cybertrussel mod en amerikansk virksomhed kan man ikke gøre andet end at "udsende en rapport". Det kræver ny lovgivning, hvis man skal gribe direkte ind.

Ifølge McConnell er USA, Storbritannien og Rusland førende i verden når det gælder cyberspionage. Han nævner ikke Kina, som ellers ofte bliver anklaget for at spionere mod de vestlige lande.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS