USA indrømmer brug af cybervåben

En tidligere NSA-direktør bekræfter at USA har anvendt cybervåben mod sine fjender.

Artikel top billede

Den tidligere chef for efterretningstjenesten NSA i USA bekræfter nu i et interview med Reuters at USA har brugt cybervåben mod sine fjender. Det skriver digi.no. Men meget mere er Mike McConnell heller ikke parat til at fortælle.

Har USA brugt sin evne til at gennemføre cyberangreb, bliver han spurgt i interviewet. "Ja," lyder det kortfattede svar. Fungerede det efter hensigten? "Ja".

McConnell, som nu sidder i ledelsen for konsulentfirmaet Booz Allen Hamilton, vil ikke uddybe det. Han fortælle dog at prioriteten er at beskytte landets kritiske infrastrukur såsom den finansielle sektor, elnettet og transportsektoren mod cyberangreb og forhindre tyveri af intellektuel ejendom gennem cyberspionage.

"Er vi i stand til at angribe, lamme og ødelægge? Selvfølgelig. Hvis du gør det, hvad er konsekvenserne så? Det er spørgmålet," siger han.

I dag har NSA kun tilladelse til at operere uden for USA's grænser, men McConnell efterlyser en lovændring, som vil udvide tjenestens beføjelser.

"Indtil vi får et bank-sammenbrud eller strømmen forsvinder midt i en snestorm i otte uger eller noget i den skala, kommer vi sikkert bare til at snakke om det og der vil ikke ske noget," lyder hans kommentar.

Et lovforslag som tillader efterretningstjenesterne at dele data om cybertrusler med private selskaber er allerede vedtaget. Kritikere frygter at det vil føre til øget overvågning.

En større lovpakke om cybersikkerhed skal behandles i Senatet i det kommende år.

"Der er unikke ting som myndighederne kan gøre. Som at knække koder. Den private sektor beskæftiger sig ikke med at knække kryptering. Men hvordan kan du udnytte denne mulighed og stille den rådighed for den private sektor på en måde som sørger for at deres infrastruktur er bedre beskyttet?" spørger McConnell.

Selv hvis NSA opdager en cybertrussel mod en amerikansk virksomhed kan man ikke gøre andet end at "udsende en rapport". Det kræver ny lovgivning, hvis man skal gribe direkte ind.

Ifølge McConnell er USA, Storbritannien og Rusland førende i verden når det gælder cyberspionage. Han nævner ikke Kina, som ellers ofte bliver anklaget for at spionere mod de vestlige lande.

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S