Google strammer sikkerheden i Android Market

Google scanner nu alle apps i Android Market for malware.

Artikel top billede

Efter de mange problemer med malware i Android-apps har Google nu udviklet en ny tjeneste, med kodenavnet Bouncer (udsmider), som automatisk scanner alle apps i Android Market for skadelig kode. Det fortæller Google i sin Mobile Blog.

Bouncer analyserer både applikationer som allerede er i Android Market og nye apps, som bliver tilføjet til markedspladsen.

"Så snart en applikation bliver uploadet, starter tjenesten straks med at analysere den for kendt malware, spyware og trojanere. Det leder også efter adfærd som indikerer at applikationen opfører sig forkert, og sammenligner den med software der tidligere er analyseret for at finde mulige faresignaler," skriver Google.

Samtidig understreges det at man har implementeret denne sikkerhedsfunktion uden at kræve at udviklerne skal indsende deres apps til godkendelse først - som det er tilfældet med iOS-applikationer.

"Vi kører faktisk hver eneste applikation i Googles cloud-infrastruktur og simulerer hvordan den vil køre på en Android-enhed for at lede efter skjult, ondsindet adfærd. Vi analyserer også nye udviklerkonti for at forhindre at udviklere som har overtrådt vores regler kan komme tilbage," hedder det i bloggen.

Ifølge Googles egne tal er antallet af malware-downloads fra Android Market faldet med 40 procent fra første til anden halvdel af 2011. Men analysefirmaet Lookout anslår at Android-brugerne har mistet mindst 5,6 millioner kroner som følge af malware-downloads i 2011, og dette tal kan stige dramatisk.

Lookout har fundet omkring 1.000 malware-apps til Android, men kun en lille del af dem er spredt gennem Android Market.

"Android er så cool fordi du kan gøre alt hvad du vil og der er ingen nogen kontrol. Men Google har gjort en smart ting. Malware er ved at være et problem og det er bedre at handle nu end at vente til problemet bliver endnu værre," siger sikkerheds-konsulent Charlie Miller til Reuters.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S