Check Point på forhandleroffensiv vest for Storebælt

Sikkerhedsproducenten Check Point vil fordoble sin omsætning på SMB-markedet. Hvervning af forhandlere vest for Storebælt skal drive væksten.

Artikel top billede

Sammen med distributørerne Computerlinks og SEC Datacom har sikkerhedsproducenten Check Point startet en regulær hvervekampagne blandt 40-50 lokalt forankrede it-forhandlere vest for Storebælt. Ifølge landechef Anders Greve er målet, at man inden nytår skal have registreret et sted mellem 10 og 15 nye forhandlere i det danske partnerprogram.

"Vi sidder jo i København og kan se, at vores tilstedeværelse i kanalen bliver tyndere og tyndere, jo længere vi kommer vestpå. Herovre østpå er vi godt dækket ind, men især i Jylland er det vigtigt at have lokale partnere, og der er vi slet ikke repræsenteret godt nok hos de små og mellemstore forhandlere," siger Anders Greve.

Satsningen på de mindre forhandlere hænger ifølge landechefen sammen med en forventning om, at et kommende økonomisk opsving vil slå stærkest igennem blandt mindre kunder, som traditionelt betjenes af netop lokalt forankrede forhandlere.

"Tidligere har vi ignoreret de mindre forhandlere, fordi den største omsætning ligger på enterprisemarkedet. Her henter vi i dag mellem 80 og 90 procent af vores forretning. Men vi er jo underlagt vækstkrav, og vi regner med at opsvinget venter rundt om hjørnet, og så skal vi være der nu for at få en bid af kagen," siger Anders Greve, som regner med at fordoble sin volumen på SMB-markedet.

Lykkes Check Points vestdanske offensiv vil det betyde en voldsom udbygning af den danske partnerbase, som i dag tæller 30 registrerede forhandlere, hvoraf Anders Greve betegner omkring 20 som aktive.

Nye forhandlere af Check Points netværks-baserede sikkerhedsprodukter kan se frem til at skulle leve op til en række certificerings- og uddannelseskrav. Til gengæld lover Anders Greve, at nye partnere får prisbeskyttelse i en indkøringsperiode, "så de ikke bliver kørt over af større forhandlere", som han udtrykker det.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S