Tekniske problemer rammer nye internet-domæner

Fristen for at få sit helt eget top-level domænenavn udløb i denne uge, men det endte i teknisk kaos.

Artikel top billede

Tilbage i januar kunne ComON fortælle at man nu kan få sit eget top-level domænenavn som f.eks. .cph eller .lego. Det koster 185.000 dollars at ansøge om et domæne - over en million kroner. Gebyret skal betales uanset, om man får navnet eller hvis domæne-organisationen ICANN giver afslag. Så det er ikke småpenge, der skal på bordet for at få sit eget generiske top-level domain.

Der blev åbnet for ansøgninger den 12. januar og sidste frist for at søge var den 12. april. Herefter skulle ansøgningsvinduet altså være lukket igen. Men det hele endte i tekniske problemer. Hele ansøgningssystemet TAS (TLD Application System) har været offline i nogle dage og ICANN har derfor besluttet at forlænge processen.

I øjeblikket lyder beskeden, at systemet vil være offline frem til midnat den 17. april og herefter vil det være åbent indtil den 20. april. Fristen for at indsende ansøgninger er altså blevet forlænget med en uge.

Hvis man misser denne frist, bliver man nødt til at vente ti år, indtil der kan søges om et gTLD igen. Men så er der jo også tid til at spare op.

ICANN fortæller at man kæmper med softwareproblemer i ansøgningssystemet. Listen over ansøgere skal frigives den 30. april, og de enkelte ansøgninger skal så vurderes frem til november 2012. Her vil man også kigge på, om de nye domæner krænker eksisterende varemærker.

I begyndelsen af 2013 kan de første nye domæne-navne så blive aktive. Blandt de nye endelser er sandsynligvis .shop, .bank og .web.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job