Artikel top billede

McAfee-stifter anholdt i Belize

McAfee-stifteren John McAfee blev anholdt for ulovlig våbenbesiddelse efter en ransagning af hans hjem i Belize. Han er nu løsladt igen.

En specialenhed under politiet i det mellemamerikanske land Belize - den såkaldte Gang Suppression Unit - gennemførte den 30. april en ransagning i en ejendom, der tilhører den 66-årige stifter af antivirusfirmaet McAfee. Her fandt politiet blandt andet otte geværer og to pistoler, og John McAfee blev anholdt sammen med tre af sine sikkerhedsvagter for ulovlig våbenbesiddelse.

Han hævder dog, at han har tilladelser til alle de våben, som politiet fandt på ejendommen, og han blev løsladt 14 timer senere efter forhandlinger med den amerikanske ambassade i Belize.

McAfee afviser alle anklagerne og hævder at politiaktionen er en reaktion på, at han har nægtet at donere penge til regeringspartiet United Democratic Party. Han har dog ikke tænkt sig at forlade Belize.

Ejendommen fungerer som hovedkvarter for Belize Ecological Foundation, som angiveligt har fundet et nyt og meget effektivt antibiotikum i regnskoven i Belize. Politiet har også ransaget laboratoriet på ejendommen og beslaglagt prøver af antibiotika.

Ifølge det lokale nyhedsmedie Channel5 har McAfee ikke licens til at fremstille antibiotika i Belize. Det lokale politi oplyser desuden, at to af de fire sikkerhedsvagter på ejendommen slet ikke havde licens til at arbejde som vagter. En af McAfees vagthunde blev skudt og dræbt af politiet.

Men et andet lokalt nyhedsmedie - The Reporter - fremstiller historien i et noget andet lys. Her fortæller McAfee, at hans ejendom blev stormet af 42 politifolk og soldater midt om natten. Han afviser at han har forsøgt at fremstille antibiotika og klager samtidig over politiets brutale fremfærd.

Sikkerheds-leverandøren McAfee blev solgt til Intel i august 2010 for omkring 7,7 mia. dollar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere