Google går til angreb på Apple TV

Efter sin fiaskoramte Google TV-platform forsøger søgegiganten nu igen at erobre stuen. Denne gang med en rund kugle.

Artikel top billede

Den store keynote på Google I/O konferencen onsdag endte med præsentationen af en ny boks, der skal forbinde nettet med dit fjernsyn: Nexus Q. Den nye enhed minder om en kanonkugle og skal sælges for 300 dollar fra midten af juli. Den streamer musik, video og andet indhold fra netopkoblede enheder direkte til fjernsynet og minder dermed om Apple TV-boksen, der blev relanceret i april.

Det er ikke Googles første forsøg på at erobre stuen. I 2010 kom Google med sin Android-baserede Google TV-platform. Der var store ambitioner om at skabe en helt ny tv-oplevelse, som kombinerer fjernsyn og web, men det blev ikke en succes.

Nu kommer så Nexus Q, som har en stribe med LED-lys og et sæt ind- og udgange på bagsiden. Den har en Ethernet-port, Micro-HDMI, optisk lydudgang og et micro-USB stik. Der er også højtaler-udgange, Wi-Fi, Bluetooth og NFC.

Kuglen kører med Android 4.0 og den har 1 GB arbejdshukommelse og 16 GB Flash-lager.

Nexus Q fungerer som en bro mellem Android-enheder og fjernsynet. Den understøtter applikationer som Google Play Music, Google Play Movies and TV og Youtube. Her kan du altså vælge den ønskede musik eller video på din smartphone eller tablet, samle en playlist og sende det hele til boksen.

Det fungerer lidt anderledes end Apples AirPlay. Her bliver indhold først streamet til den mobile enhed og herefter sendt fra enheden til Apple TV boksen og fjernsynet. Google har valgt en anden fremgangsmåde, hvor den mobile enhed blot fungerer som en slags fjernbetjening. Den sender besked til Nexus Q om, hvad der skal afspilles, og så bliver indholdet streamet direkte fra skyen til kuglen.

Det ser umiddelbart ud til, at Nexus Q er mere restriktiv end AirPlay. Den understøtter kun Google Play og YouTube-indhold, mens AirPlay fungerer med mange tredjeparts-apps.

Til gengæld har Google implementeret "sociale playlister", hvor flere kan gå sammen om at oprette lister med ens favorit-musik. Ligesom i produkterne fra Sonos er der mulighed for, at man kan definere flere zoner og sende forskellig musik til hvert rum i huset.

Nexus Q er noget dyrere end konkurrenterne - den koster tre gange mere end Apple TV - men så er der også en indbygget forstærker. Desuden er boksen fremstillet i USA og ikke i Kina, som mange andre elektronik-produkter, og det er også med til at hæve prisen.

Den nye medieboks skal sælges direkte gennem Google Play-butikken, men selskabet har ikke oplyst en dato for den europæiske lancering.

Sporene skræmmer

Den gamle Google TV-platform lever også endnu, og LG har netop lanceret nye fjernsyn med platformen indbygget. Men sporene skræmmer. Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen i 2010, men sidste år opgav Logitech at udvikle en efterfølger til boksen. Det menes at Google TV-eventyret har kostet Logitech mere end en halv milliard kroner.

Logitech placerede ansvaret for fiaskoen hos Google. Platformen var slet ikke klar til lancering på det tidspunkt, hvor de første bokse kom på gaden, mener selskabet.

Google TV er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Med platformen kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.
 
Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden har der været mange fejl.

De store amerikanske tv-stationer som ABC, NBC, CBS og Fox har afvist at understøtte Google TV.

LG fortæller at den nye generation af Google TV kører hurtigere end de første produkter fordi man bruger en ny dual-core-processor. Der er også en såkaldt Magic Remote, der skal gøre det lettere at betjene fjernsynet.

I stedet for et klodset tastatur kan man nu betjene Google TV med en kombination af håndbevægelser og talegenkendelse. Man kan f.eks. vifte med fjernbetjeningen for at skifte kanal eller ændre lydstyrken.

Google har også meldt ud, at man vil integrere sit sociale netværk Google+ med tv-platformen. Her kan man f.eks. anbefale tv-programmer til vennerne og chatte over fjernsynet.

Så indtil videre satser Google altså på to heste: Nexus Q og Google TV. Samtidig er der vedholdende rygter om, at Apple kommer med et helt nyt tv-produkt snart.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S