Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Dell vinder treårig kontrakt med danske kommuner

Computerproducenten er så godt som sikret en trecifret millionomsætning på en ny SKI-aftale.

Den nye kommunale pc-indkøbsaftale har været kraftigt kritiseret undervejs i udbudsprocessen. Men nu er der lukket for bud og udpeget en leverandør på den treårige aftale, som i SKI-regi omtales "50.41 Computere". Det skriver Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) i en pressemeddelelse den 13. juli.

Det bliver den amerikanske pc-kæmpe Dell, der de næste tre år, som eneleverandør, skal levere computere til de 40 kommuner, den ene erhvervsskole og det universitet, der har tilsluttet sig aftalen.

Aftale 50.41 er en af de forpligtende fælleskommunale indkøbsaftaler, der blev en del af resultatet af den seneste kommuneaftale mellem KL og regeringen. Det betyder, at de 40 tilsluttede kommuner har forpligtet sig til at købe computere på aftalen fra 15. august 2012 og tre år frem.

Skal der udskiftes en computer i en af kommunerne i den treårige periode, skal det derfor gå gennem aftale 50.41. Altså er Dell sikret en omsætning på aftalen, og kommunerne forventer da også at købe ind for 340 millioner kroner på aftalen over de næste tre år.

På grund af sommerferie har det ikke været muligt at få en kommentar fra Dell. Derfor ved CRN endnu ikke, om Dell planlægger at sælge direkte til kommunerne og de to uddannelsesinstitutioner eller at benytte en række udvalgte underleverandører.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere