Bredana: Vi dobler overskuddet i år

Danske Bredana laver millionoverskud i 2011/2012 og regner med at fortsætte den positive vækst i 2012/2013.

Artikel top billede

ERP-huset Bredana Systemudvikling afslutter regnskabsåret 2011/2012 med et resultat før skat på godt 1,3 millioner kroner.

"Vi har generelt en forventning til os selv om et højere resultat, end det vi har leveret i 2011/2012. Så selvom det er gået fremad, er det ikke helt godt nok," siger regionsdirektør Carsten Slot til CRN.

Men fremad er det i hvert fald gået for Bredana Systemudvikling. 2011/2012-resultatet er næsten en million bedre end forrige regnskabsår, hvor virksomhedens overskud var på cirka 450.000 kroner. Alligevel skal det gøres markant bedre i år.

"2012/2013 skulle gerne blive noget bedre endda. Vi er i gang med en række store internationale projekter, og så har vi foretaget en del investeringer i det netop afsluttede regnskabsår," fortæller regionsdirektøren og uddyber:

"Vi har blandt andet rigtig meget i marketing og uddannelse. Desuden har vi en række moduler, der sælges af andre forhandlere, som vi har investeret i at løfte op i de nye versioner. Alt det, forventer vi, giver et stort afkast i år."

Faktisk er Carsten Slot meget optimistisk i forhold til det igangværende regnskabsår.

"Det er svært at sætte tal på dette års resultat, vi er jo kun lige startet. Men jeg tror på, at det bliver den dobbelte bundlinje."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse