Elgiganten: Kom bare med jeres elektronikskrot

Elgiganten har i årevis tilbudt kunderne, at de kan slippe af med deres udtjente computere og digitale kameraer og lever derfor allerede op til nyt EU-direktiv.

Artikel top billede

Netop vedtagne EU-regler tvinger alle større detailforretninger, der forhandler elektronik, til at tage brugt udstyr tilbage.

De nye regler er en udvidelse af EU-direktivet om affald af elektrisk og elektronisk udstyr (WEEE), som gradvist bliver implementeret i hele EU i løbet af de næste syv år.

"Det direktiv er vi helt med på, for vi har altid tilbudt kunderne at de kan returnere deres elektronikskrot og lade os bortskaffe det gennem de rigtige kanaler, så det ikke ender i en skovkant eller et tredjeverdensland," siger Jakob Reland, servicechef, Elgiganten.

Lige lidt strammere

Faktisk er det reviderede direktiv også strammere lige præcis i forhold til ulovlig eksport af elektronik-skrot. Brugt udstyr kan eksempelvis kun eksporteres til ikke-OECD-lande, hvis man kan dokumentere, at udstyret er beregnet til direkte genbrug, er fuldt funktionsdygtigt og derudover bliver transporteres forsvarligt.

Fra 2018 vil direktivet blive udvidet fra sit nuværende begrænsede omfang til at gælde for alle kategorier af elektronisk affald. Senest fra februar 2014 skal det være muligt for forbrugerne gratis at returnere småt e-affald såsom mobiltelefoner til store detailforretninger på mindst 400 kvadratmeter.

Ifølge CRN's oplysninger er en væsentlig ændring i direktivet, at man hidtil kun har skullet tage elektronikprodukterne retur, hvis kunden købte noget nyt. Nu er det sådan, at uanset om kunden køber nyt eller ej, så skal kunden have lov at komme af med sit gamle elektronik.

Elgiganten har styr på at komme af med affaldet på forsvarlig vis, men det har krævet arbejde at få plads.

"Hvis kunder kommer ind med et produkt, de vil af med uden at købe et nyt, så er det ikke noget problem for os, men jeg kan godt se, at for mindre detailhandlende som ikke har de ting på plads, kan det være et problem at komme i gang med.

Elgigantens nordiske hovedkontor har overblikket over mængden af elektronikskrot, der returneres til Elgigantens butikker, men har ikke endnu suppleret os med konkrete tal på affaldsmængden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S