Dansker skal sælge overvågning i Norden

Leverandør af netværkskameraer og overvågningssystemer får ny Business Development Manager i Norden. Han kommer fra Danmark.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Tyske Mobotix, der producerer avancerede kameraer og overvågningssystemer, har fået en dansk Business Development Manager.

Den nye mand i stolen er 46-årige Tonny Frederiksen, som tidligere har solgt hardware og software for netop Mobotix.

Nu bliver en af hans vigtigste opgaver så at udbrede virksomhedens produkter i det nye job som landeansvarlig i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island, og det kommer til at betyde mange rejsedage.

"Virksomheden har nogle af verdens mest avancerede kameraer, og der er fokus på innovation og udvikling - ikke mindst af software og intelligente styringssystemer," lyder det i en pressemeddelelse fra Tonny Frederiksen.

Tonny Frederiksen kommer fra en stilling som key account manager hos Epicor. Han har en handelsskole-uddannelse bag sig, og i de sidste 25 år har han arbejdet med salg og forretningsudvikling af it-produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S