Ny internet-spion angriber virtuelle maskiner

Ny malware angriber både Windows og Mac OS X brugere og er også i stand til at sprede sig til virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder.

Artikel top billede

Symantec advarer mod en ny trojaner, Crisis, der angriber fire forskellige platforme. Den spreder sig både til Windows, Mac OS X, VMware virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder. Crisis blev opdaget i sidste måned af sikkerhedsfirmaet Integro og blev dengang beskrevet som en Mac-trojaner. Men den seneste analyse fra Symantec viser, at den rammer meget bredere.

"Det kan være den første malware, som forsøger at sprede sig til en virtuel maskine. De fleste trusler lukker automatisk ned når de opdager en virtuel maskine, som VMware, for at undgå at blive analyseret, så det kan være det næste spring fremad for malware-programmørerne," skriver Symantec-forsker Takashi Katsuki i et blog-indlæg.

Crisis søger efter et VMware image på den inficerede computer og kopierer sig selv til dette image med VMware Player værktøjet, som tillader flere operativsystemer at køre på den samme computer.

"Det bruger ikke en sårbarhed i selve VMware softwaren. Det bruger en egenskab i alle virtualiserings-programmer; nemlig at den virtuelle maskine kun er en fil eller serie af filer på værtsmaskinens disk. Disse filer kan manipuleres eller mountes direkte, selv når den virtuelle maskine ikke kører," skriver Takashi Katsuki ifølge CNET.

Indtil videre er der kun registreret meget få inficeringer, og det kunne tyde på, at der er tale om et målrettet kommercielt spionværktøj.

Det minder om spionprogrammet FinFisher, som muligvis bruges af regeringer i en række lande til at overvåge politiske modstandere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse