Ny internet-spion angriber virtuelle maskiner

Ny malware angriber både Windows og Mac OS X brugere og er også i stand til at sprede sig til virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder.

Artikel top billede

Symantec advarer mod en ny trojaner, Crisis, der angriber fire forskellige platforme. Den spreder sig både til Windows, Mac OS X, VMware virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder. Crisis blev opdaget i sidste måned af sikkerhedsfirmaet Integro og blev dengang beskrevet som en Mac-trojaner. Men den seneste analyse fra Symantec viser, at den rammer meget bredere.

"Det kan være den første malware, som forsøger at sprede sig til en virtuel maskine. De fleste trusler lukker automatisk ned når de opdager en virtuel maskine, som VMware, for at undgå at blive analyseret, så det kan være det næste spring fremad for malware-programmørerne," skriver Symantec-forsker Takashi Katsuki i et blog-indlæg.

Crisis søger efter et VMware image på den inficerede computer og kopierer sig selv til dette image med VMware Player værktøjet, som tillader flere operativsystemer at køre på den samme computer.

"Det bruger ikke en sårbarhed i selve VMware softwaren. Det bruger en egenskab i alle virtualiserings-programmer; nemlig at den virtuelle maskine kun er en fil eller serie af filer på værtsmaskinens disk. Disse filer kan manipuleres eller mountes direkte, selv når den virtuelle maskine ikke kører," skriver Takashi Katsuki ifølge CNET.

Indtil videre er der kun registreret meget få inficeringer, og det kunne tyde på, at der er tale om et målrettet kommercielt spionværktøj.

Det minder om spionprogrammet FinFisher, som muligvis bruges af regeringer i en række lande til at overvåge politiske modstandere.

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S