Ny internet-spion angriber virtuelle maskiner

Ny malware angriber både Windows og Mac OS X brugere og er også i stand til at sprede sig til virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder.

Artikel top billede

Symantec advarer mod en ny trojaner, Crisis, der angriber fire forskellige platforme. Den spreder sig både til Windows, Mac OS X, VMware virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder. Crisis blev opdaget i sidste måned af sikkerhedsfirmaet Integro og blev dengang beskrevet som en Mac-trojaner. Men den seneste analyse fra Symantec viser, at den rammer meget bredere.

"Det kan være den første malware, som forsøger at sprede sig til en virtuel maskine. De fleste trusler lukker automatisk ned når de opdager en virtuel maskine, som VMware, for at undgå at blive analyseret, så det kan være det næste spring fremad for malware-programmørerne," skriver Symantec-forsker Takashi Katsuki i et blog-indlæg.

Crisis søger efter et VMware image på den inficerede computer og kopierer sig selv til dette image med VMware Player værktøjet, som tillader flere operativsystemer at køre på den samme computer.

"Det bruger ikke en sårbarhed i selve VMware softwaren. Det bruger en egenskab i alle virtualiserings-programmer; nemlig at den virtuelle maskine kun er en fil eller serie af filer på værtsmaskinens disk. Disse filer kan manipuleres eller mountes direkte, selv når den virtuelle maskine ikke kører," skriver Takashi Katsuki ifølge CNET.

Indtil videre er der kun registreret meget få inficeringer, og det kunne tyde på, at der er tale om et målrettet kommercielt spionværktøj.

Det minder om spionprogrammet FinFisher, som muligvis bruges af regeringer i en række lande til at overvåge politiske modstandere.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S