Ny internet-spion angriber virtuelle maskiner

Ny malware angriber både Windows og Mac OS X brugere og er også i stand til at sprede sig til virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder.

Artikel top billede

Symantec advarer mod en ny trojaner, Crisis, der angriber fire forskellige platforme. Den spreder sig både til Windows, Mac OS X, VMware virtuelle maskiner og Windows Mobile enheder. Crisis blev opdaget i sidste måned af sikkerhedsfirmaet Integro og blev dengang beskrevet som en Mac-trojaner. Men den seneste analyse fra Symantec viser, at den rammer meget bredere.

"Det kan være den første malware, som forsøger at sprede sig til en virtuel maskine. De fleste trusler lukker automatisk ned når de opdager en virtuel maskine, som VMware, for at undgå at blive analyseret, så det kan være det næste spring fremad for malware-programmørerne," skriver Symantec-forsker Takashi Katsuki i et blog-indlæg.

Crisis søger efter et VMware image på den inficerede computer og kopierer sig selv til dette image med VMware Player værktøjet, som tillader flere operativsystemer at køre på den samme computer.

"Det bruger ikke en sårbarhed i selve VMware softwaren. Det bruger en egenskab i alle virtualiserings-programmer; nemlig at den virtuelle maskine kun er en fil eller serie af filer på værtsmaskinens disk. Disse filer kan manipuleres eller mountes direkte, selv når den virtuelle maskine ikke kører," skriver Takashi Katsuki ifølge CNET.

Indtil videre er der kun registreret meget få inficeringer, og det kunne tyde på, at der er tale om et målrettet kommercielt spionværktøj.

Det minder om spionprogrammet FinFisher, som muligvis bruges af regeringer i en række lande til at overvåge politiske modstandere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S