Pirate Bay-medstifter anholdt i Cambodja

Gottfrid Svartholm sidder fængslet i Phnom Penh. Nu skal han udleveres til Sverige.

Artikel top billede

En af stifterne af den kontroversielle bittorrent-tracker Pirate Bay, svenske Gottfrid Svartholm Warg, er blevet anholdt i den cambodjanske hovedstad Phnom Penh. Han er tidligere idømt et års fængsel i Sverige og en millionbøde for copyright-krænkelse.

Den 27-årige har været efterlyst med en international arrestordre, og det er baggrunden for, at han nu er anholdt i Cambodja, hvor han har boet i de sidste år.

Der er ingen udleveringsaftale mellem Sverige og Cambodja, men hans svenske advokat Ola Salomonsson siger til Aftonbladet, at han formentlig bliver udleveret til Sverige alligevel.

Det svenske udenrigsministerium vil kun bekræfte, at landets ambassadør i Phnom Penh har besøgt den anholdte i fængslet, og han har det efter omstændighederne godt.

Svartholm Warg blev dømt i Pirate Bay-sagen i 2009 sammen med Peter Sunde, Fredrik Neij og pengemanden Carl Lundström, som er arving til Wasabröd-koncernen. Den svenske højesteret afviste at behandle appelsagen for tre af de fire dømte i februar 2012.

Men Svartholm Warg var for syg til at møde op til ankesagen og han skulle starte sin afsoning den 18. april i år, men mødte ikke op. Derefter blev han efterlyst internationalt.

Neij har forsøgt at få sin sag behandlet ved den Europæiske Menneskeretsdomstol, og han mener, at dommen krænker hans ytringsfrihed.

Svartholm Warg har angiveligt boet i en lejlighed i Phnom Penh i flere år, hvor han har arbejdet som programmør for et amerikansk online-kasino.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect