Artikel top billede

Pirate Bay-medstifter anholdt i Cambodja

Gottfrid Svartholm sidder fængslet i Phnom Penh. Nu skal han udleveres til Sverige.

En af stifterne af den kontroversielle bittorrent-tracker Pirate Bay, svenske Gottfrid Svartholm Warg, er blevet anholdt i den cambodjanske hovedstad Phnom Penh. Han er tidligere idømt et års fængsel i Sverige og en millionbøde for copyright-krænkelse.

Den 27-årige har været efterlyst med en international arrestordre, og det er baggrunden for, at han nu er anholdt i Cambodja, hvor han har boet i de sidste år.

Der er ingen udleveringsaftale mellem Sverige og Cambodja, men hans svenske advokat Ola Salomonsson siger til Aftonbladet, at han formentlig bliver udleveret til Sverige alligevel.

Det svenske udenrigsministerium vil kun bekræfte, at landets ambassadør i Phnom Penh har besøgt den anholdte i fængslet, og han har det efter omstændighederne godt.

Svartholm Warg blev dømt i Pirate Bay-sagen i 2009 sammen med Peter Sunde, Fredrik Neij og pengemanden Carl Lundström, som er arving til Wasabröd-koncernen. Den svenske højesteret afviste at behandle appelsagen for tre af de fire dømte i februar 2012.

Men Svartholm Warg var for syg til at møde op til ankesagen og han skulle starte sin afsoning den 18. april i år, men mødte ikke op. Derefter blev han efterlyst internationalt.

Neij har forsøgt at få sin sag behandlet ved den Europæiske Menneskeretsdomstol, og han mener, at dommen krænker hans ytringsfrihed.

Svartholm Warg har angiveligt boet i en lejlighed i Phnom Penh i flere år, hvor han har arbejdet som programmør for et amerikansk online-kasino.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere