Pirate Bay-medstifter anholdt i Cambodja

Gottfrid Svartholm sidder fængslet i Phnom Penh. Nu skal han udleveres til Sverige.

Artikel top billede

En af stifterne af den kontroversielle bittorrent-tracker Pirate Bay, svenske Gottfrid Svartholm Warg, er blevet anholdt i den cambodjanske hovedstad Phnom Penh. Han er tidligere idømt et års fængsel i Sverige og en millionbøde for copyright-krænkelse.

Den 27-årige har været efterlyst med en international arrestordre, og det er baggrunden for, at han nu er anholdt i Cambodja, hvor han har boet i de sidste år.

Der er ingen udleveringsaftale mellem Sverige og Cambodja, men hans svenske advokat Ola Salomonsson siger til Aftonbladet, at han formentlig bliver udleveret til Sverige alligevel.

Det svenske udenrigsministerium vil kun bekræfte, at landets ambassadør i Phnom Penh har besøgt den anholdte i fængslet, og han har det efter omstændighederne godt.

Svartholm Warg blev dømt i Pirate Bay-sagen i 2009 sammen med Peter Sunde, Fredrik Neij og pengemanden Carl Lundström, som er arving til Wasabröd-koncernen. Den svenske højesteret afviste at behandle appelsagen for tre af de fire dømte i februar 2012.

Men Svartholm Warg var for syg til at møde op til ankesagen og han skulle starte sin afsoning den 18. april i år, men mødte ikke op. Derefter blev han efterlyst internationalt.

Neij har forsøgt at få sin sag behandlet ved den Europæiske Menneskeretsdomstol, og han mener, at dommen krænker hans ytringsfrihed.

Svartholm Warg har angiveligt boet i en lejlighed i Phnom Penh i flere år, hvor han har arbejdet som programmør for et amerikansk online-kasino.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS