Forskere er uenige om sundhedsfare fra mobiler

Et norsk ekspertudvalg frikender mobilstråling for sundhedsfare, men andre forskere er uenige.

Artikel top billede

I sidste uge kom det norske Folkehelseinstituttet med en rapport, som frikender mobiltelefoner og andet udstyr med trådløse radioantenner for mistanken om sundhedsfare. En norsk ekspertgruppe afviser, at stråling fra elektromagnetisk udstyr kan give helbredsskader. Men andre eksperter er uenige.

NRK har talt med forskere fra universitetet i Lund, der forsker i elektromagnetisk stråling fra mobiltelefoner. Leif G. Salford, der er professor i neurokirurgi, kalder brugen af mobiltelefoner for "verdens største biologiske eksperiment".

Hans forskning viser, at strålingen kan føre til lækager i rottehjerner, og han mener, at dette resultat kan overføres til mennesker.

"I år 2000 havde mere end hver fjerde menneske en mobiltelefon. I dag har fem ud af syv milliarder det. I 2000 fandtes der kontrolmateriale. I dag, når alle nås - enten af stråling fra mobiltelefoner eller basestationer - findes der ikke nogen kontrolgruppe at sammenligne med længere," siger professor Salford til NRK.

Politimand blev ramt af hjernesvulst

En af dem, som er uenige i  Folkehelseinstituttets konklusion, er svenske Roger Carlström, som er daglig operativ udeleder i Trelleborg-politiet i Skåne. Han blev opereret for en hjernesvulst sidste år, og han mener, at sygdommen skyldes hans brug af det svenske Tetra-radiosystem, kaldet Rakel.

"Jeg begyndte at mærke, at noget var galt, umiddelbart efter at jeg begyndte at bruge det. Jeg blev meget rød og varm i ansigtet og kinderne. Jo mere radiotrafik, der var, jo rødere blev jeg. Hvis jeg slukkede den, mærkede jeg ikke noget," siger han.

En svensk professor i medicinsk strålefysik, Bertil Persson, vil ikke afvise, at der kan være en sammenhæng mellem Carlströms sygdom og Tetra-nettet.

"Det er ikke helt grundløst, eftersom Rakel er baseret på digital teknik, som har modulations-frekvenser i de områder, som har de mest markante biologiske virkninger," siger Persson til NRK.

Stråling kan ikke opvarme huden

Men ifølge Folkehelseinstituttet har de nationale kræftregistre ikke registreret en stigning i antallet af kræfttilfælde efter introduktionen af mobiltelefoner, og der er ingen videnskabelige data, som understøtter påstanden om, at mobilen kan udløse hjernesvulster.

De norske eksperter konkluderer, at grænseværdierne for elektromagnetiske felter i mobiltelefoner og andet udstyr skal være de samme som dem, der anbefales af den internationale kommission for værn mod ikke-ioniserende stråling (ICNIRP).

Grænseværdierne for svage felter ligger 50 gange under det niveau, som kan give opvarmning af menneskeligt væv, eller som kan få nerveceller til at affyre signaler.

Det fænomen, at huden omkring øret bliver varm, når man snakker længe, skyldes mobilens batteri og ikke det elektromagnetiske felt, lyder konklusionen i rapporten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S