Artikel top billede

Svensk kæmpekollaps: Expert-kæden konkurs

Konkursbegæring er i dag indleveret til Tingretten. 817 medarbejdere står til at miste jobbet.

Klokken 18.30 her til aften bekræftede Expert-kæden i Sverige, at kæden har indgivet en konkursbegæring ved tingsretten i Linköping.Det er et kæmpekollaps. Expert-kæden, i Sverige består af 136 butikker. De 73 butikker er ejet af Expert selv, mens 63 butikker er drevet af franchisetagere.

"Vi lavede en plan for at vende udviklingen i Sverige, vi har gennemført mange tiltag og lavet betydelige investeringer for at få det vendt. Vi har virkelig gjort et helhjertet forsøg, men vi må indse at vi ikke er lykkes, og vi kan ikke fortsætte med at drifte med tab. Nu ser vi ingen anden udvej end at stoppe finansieringen af den svenske virksomhed," udtaler koncernchef Lars Christensen.

Det var det svenske medie Corren.se, der tidligere på dagen skrev nyheden om, at Expert i Sverige havde begæret sig selv konkurs. Men det benægtede Expert i Sverige i første omgang selv.

Efterfølgende har direktøren for Expert i Sverige indrømmet overfor Corren.se, at kæden snart er fortid i Sverige.

"Vi er mange, som har arbejdet for at vende resultatet, men vi er ikke lykkedes med det," siger direktør Magne Solberg til Corren.se, samtidig med, at han beklager at det skulle komme så vidt.

Ifølge Corren.se står 817 medarbejdere til at miste deres job.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere