Kickstarter: Slut med at snyde bidragydere

Den populære crowdfunding-tjeneste Kickstarter strammer nu reglerne. Nu er det slut med at vise fiktive billeder af ufærdige produkter.

Artikel top billede

"Kickstarter er ikke en butik". Sådan lyder overskriften på et blog-indlæg, der beskriver en række ændringer i reglerne på crowdfunding-platformen. En af de mest markante ændringer er, at det ikke længere er tilladt at bruge computer-generede billeder af kommende produkter. Fremover må man kun vise billeder af de faktiske prototyper. Det rammer en lang række Kickstarter-projekter, herunder Android-konsollen Ouya.

"Det er svært at vide, hvor mange folk der tror at de handler i en butik, når de støtter projekter på Kickstarter, men vi vil sørge for, at tallet er nul. Derfor har vi indført en række ændringer, der skal understrege, at Kickstarter ikke er en butik - det er en ny måde, hvor skabere og publikum kan arbejde sammen om at skabe ting," hedder det i bloggen.

På alle projektsider er der nu tilføjet en ny sektion, "Risks and Challenges", hvor projektskaberne skal tage stilling til mulige risici og forklare, hvordan de har tænkt sig at håndtere dem.

Samtidig understreges det, at alle produkter skal præsenteres i deres nuværende tilstand. For alle billeder og videoer gælder, at de kun må vise, hvad produktet er i stand til at gøre lige nu. Man må f.eks. ikke lave en video og vise, hvordan produktet vil fungere, når det er færdigt. Det samme gælder for software, hvor man kun må vise den kode, som allerede kører.

Det skal forhindre, at donorerne bliver snydt til at tro, at et ufærdigt projekt allerede er tæt på afslutning.

Desuden bliver det nu forbudt at tilbyde mere end ét eksemplar af produktet til de personer, der støtter projektet.

Kickstarter har kun eksisteret i tre år, men det er allerede brugt til at finansiere mere end 30.000 projekter. En lille del af projekterne har samlet millionbeløb, herunder Android-konsollen Ouya, der fik mere end 40 mio. kr. Men Ouya-projektet brugte altså netop de billeder, som er forbudt nu.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S