Avnet klar til at sluge Magirus

Efter opkøbet forventer Avnet at se en kraftig stigning i sin indtjening i EMEA-regionen.

Artikel top billede

Den specialiserede distributør af datacenter-løsninger, Magirus, bliver helt spist af amerikanske Avnet, lyder det i en pressemeddelelse, på Magirus' hjemmeside.

Det fremgår dog ikke af pressemeddelelsen, hvorvidt Avnet beholder Magirus som et selvstændigt brand, men den fulde indlemmelse forventes at bidrage positivt til indtjeningen.

Avnets målsætning er et kapitalafkast på 12,5 procent inden for to år.

Det fortæller Graeme Watt, der EMEA-direktør for Avnet Technology Solutions i en pressemeddelelse.

Magirus øgede ifølge Avnet i 2011 omsætningen med 20 procent ved at levere kraftfulde, fleksible og omkostningseffektive datacenterløsninger fra en bred vifte af leverandører, blandt andre Cisco, VMware og EMC. 

Avnet ønsker ifølge EMEA-direktøren at udnytte Magirus' styrker til at bringe nye teknologier ind i 11 markeder i hele Europa og Mellemøsten.

"Magirus' portefølje af services udvider vores pakke med løsninger i markeder med høj vækst. Det vil hjælpe os med at opfylde kundernes stigende behov for integrerede og virtualiserede løsninger," lyder det i pressemeddelelsen fra Phil Gallagher, der er Global direktør i Avnet Technology Solutions.

Læs mere:

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse