Microsoft kårer Atea som årets bedste partner

Atea er for andet år i træk udpeget som den bedste af Microsofts danske forhandlere. Kometen Mindzet vandt prisen for bedste kundetilfredshed.

Artikel top billede

Danmarks største it-forhandler Atea kan for andet år i træk smykke sig med titlen som årets Microsoft-partner.

Prisen blev uddelt ved et arrangement tirsdag aften i Tivoli Congress Center i København, hvor Microsoft samtidig uddelte partnerpriser i 19 underkategorier.

Mere end 50 partnere deltog som nominerede til de forskellige priser i arrangementet, og de så blandt andet Kolding-forhandleren Mindzet sætte sig på aftenens anden store pris - nemlig titlen som den partner, der har den højeste kundetilfredshed.

Ateas genvalg blev begrundet med, at forhandlergiganten i det forløbne år har formået både at sætte mere blus under salgsgryderne, ligesom der er skruet op for investeringer og engagement i samarbejdet. Det afspejlede sig også i, at Atea løb med priserne som volume licensing-partner og unified communications-partner.

"Vi fokuserer på at hædre de partnere, der har de bedste kompetencer, de mest tilfredse kunder, og som er mest innovative. Atea har investeret mere i Microsoft-samarbejdet end nogen anden og har ligeledes leveret flest løsninger," siger Microsofts partnerdirektør Erik Kaae i en kommentar til årets prisuddeling.

Chefen for Ateas danske afdeling, direktør Lars Johansson, var tilfreds med hæderen og glædede sig til at tage fat på næste kapitel, hvor han forventer at Microsofts teknologi vil stå centralt i det igangværende boom af mobile devices.

"Vi tror rigtig meget på vores samarbejde og partnerskab med Microsoft. Det er rigtigt spændende, at der nu kommer alternativer, når udbuddet af devices stiger. Vi taler meget om "choose your own device", og det er godt, at Microsoft har teknologi der understøtter den udvikling," siger Lars Johannesson.

Læs mere:

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S