HP: Ciscos servertal er helt ude i skoven

Cisco overdriver sin markedsandel på servermarkedet helt urimeligt, lyder det fra giganten HP. Vi snakker om æbler og pærer, lyder svaret fra Cisco.

Artikel top billede

Cisco overdriver sin andel af det danske servermarked helt urimeligt, lyder det nu fra konkurrenten HP.

CRN kunne i går citere Ciscos kanalchef Lasse Garby for, at væksten i Ciscos serverforretning betyder, at man i det seneste kvartal passerede en dansk markedsandel på mere end 15 procent. Men det billede passer slet ikke med virkeligheden, lyder det nu fra Tina Borgbjerg, der er ansvarlig for HPs danske serverforretning.

Hun henviser til en foreløbig opgørelse fra IDC, som viser, at Cisco i tredje kvartal solgte 185 servere. Det svarer til en markedsandel på 2,9 procent.

"De foreløbige kvartalstal fra IDC er baseret på antal enheder. Og der fremgår det for eksempel, at HP har en markedsandel på 53 procent, mens Cisco er nummer fem med en andel på 2,9 procent. Så når man sammenligner med IDCs tal, er udmeldingen fra Cisco helt ude i skoven," siger Tina Borgbjerg.

Hun anerkender, at Cisco de seneste år har formået at finde en plads på servermarkedet, men kan slet ikke genkende Cisco budskab om, at man er på nippet til at være den tredjestørste serverleverandør i Danmark.

"Cisco er det seneste år vokset fra ingenting til der, hvor de ligger i dag. Det er jo i sig selv en fantastisk vækst, men der er stadig lang vej, før de kommer op i nærheden af eksempelvis IBM på 3. pladsen, som sælger omkring fem gange så mange servere," siger Tina Borgbjerg.

Æbler og pærer

Hos Cisco fastholder kanalchef Lasse Garby sine udtalelser. Ifølge ham er det afgørende ikke antallet af solgte servere, men derimod den omsætning, som serversalget generer. Dér ligger Cisco langt over det niveau, som IDC-tallene viser, fordi Cisco er fokuseret på de større bladeservere, mener han.

"For os er det markedet for blade-servere, der er interessant. Man kan ikke sammenligne æbler og pærer. Når jeg nævner en markedsandel på 15 procent er det bladeserver-markedet, jeg taler om, og dér har vi 15 procent af salget," siger Lasse Garby.

"Der sælges i tusindvis af mindre enheder, men det er ikke et marked, som har vores fokus. Det er et commodity-marked, hvor det er prisen, der er afgørende, hvor vi i stedet satser på løsninger, der er langt mere værdibaserede," lyder det fra Lasse Garby.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S