Internetforhandlere jubler: Forhadt dankort-gebyr skal sænkes

Brancheforeningen har fået medhold i klage over dankort-gebyrer på nettet. Se hvad det betyder.

Artikel top billede

Internetbutikkernes brancheforening har fået medhold i at Nets, der står for de danske dankort-betalinger på nettet, har krævet alt for høje gebyrer. Det er Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, som har afgjort at Nets har misbrugt sit monopol til at kræve for høje gebyrer, og pålagt at der bliver rettet op på det inden 31. januar 2013.

"Vi er meget glade for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens klokkeklare afgørelse, der dokumenterer, at FDIH helt berettiget har rejst sagen mod Nets," siger Annette Falberg, der er administrerende direktør for Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH).

FDIH mener at Nets har krævet mellem 100 og 200 millioner kroner for meget op i gebyr siden 2008.

Helt konkret er gebyret ved dankortbetaling på nettet i dag 1,45 kroner pr. transaktion plus 0,1 procent af det handlede beløb.

Ifølge FDIH burde gebyret ikke være mere end et halve.

"Hvis vi ser på, at antallet betalinger på nettet, synes vi ikke det et rimeligt, at Nets har fastholdt en gebyr-model fra 2008 på trods af, at antallet af transaktioner og omsætningen ved nethandel er næsten fordoblet siden da," siger FDIH's kommunikationschef, Henrik Theil.

Når Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er gået ind i sagen, er det, fordi Nets har monopol på dankortbetalingen på nettet og derfor håndterer 70 procent af alle danske netkøb.

Ifølge § 79 i lov om betalingstjenester og elektroniske penge må Nets ikke tage urimelige priser ved at håndtere den monopolforretning.

Det mente FDIH imidlertid, at Nets gjorde og derfor rejste brancheforeningen sagen overfor Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i 2010.  Det er den sag, de nu har fået medhold i.

Styrelsen har i afgørelsen krævet, at Nets går i forhandling med FDIH om, hvor stort gebyret skal være fremover.

Vores mål er en kraftig reduktion i gebyrbelastningen, der reelt afspejler Nets omkostninger og passer til den service, man får som netbutik," udtaler Annette Falberg fra FDIH.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse