Dobbelt styresystem: 18 tommer tablet kører Android og Windows 8

Din iPad kommer til at ligne en dværg, når den sammenlignes med Asus' nyeste tablet på hele 18,4 tommer. Giganten kører både Android og Windows 8 og er derfor udstyret med to forskellige processorer.

Artikel top billede

Kan en tablet blive for stor? Hvad siger du til et monstrum på 18,4 tommer? 

Så stor er Asus' nye Transformer AiO, der netop er blevet præsenteret på forbrugerelektronikmessen CES i Las Vegas.

Egentlig er det en såkaldt All-in-One, hvor computerdelen er bygget ind i skærm og fod, der alt afhængig af model kan betjenes med touch. Dem findes der adskillige af.

Men Transformer AiO skiller sig ud fra mængden ved, at skærmen kan tages helt af foden og fungere som tablet-pc.

Derfor kan du sætte dig over i sofaen med Transformer AiO, hvis du ellers er i stand til at holde den 18,4 tommer store tablet med en skærmopløsning på 1920 gange 1080 pixel.

To styresystemer

Tablet-pc'en er udstyret med to forskellige styresystemer, og derfor kan den både afvikle Windows 8 og Android 4.1 også kendt som Jelly Bean.

Asus' nye model fås i flere forskellige konfigurationer, hvor den mest hidsige byder på en kraftig Intel Core i7-processor, otte gigabyte ram, to terabyte harddisk og et Nvidia GT 730M-grafikkort.

De mange hestekræfter er bygget ind i foden, der holder tablet'en, og de er naturligvis primært tiltænkt arbejde med Windows 8.

Inde i selve skærmen sidder en Nvidia Tegra 3-processor, der skal bruges til at afvikle Android.

Ifølge Asus skulle det være nemt og hurtigt at hoppe fra Windows 8 til Android og tilbage igen blot ved at trykke på en knap, der er placeret i højre side af skærmen.

Selv om tablet'en er frakoblet foden, kan den bruges med Windows 8. Det skyldes, at der kan sendes et trådløst signal til tablet-delen fra foden, hvor hardwaren sidder, der kører Microsofts nye styresystem.

Måske er Asus klar over, at 18,4 tommer med en vægt på 2,4 kilo er i overkanten for en tablet-pc.

Det er trods alt Asus, der stod bag Nexus 7 på 'sølle' syv tommer, der blev lanceret i sommeren 2012.

Derfor er Transformer AiO udstyret med et håndtag, når den skal slæbes rundt i dagligstuen.

Der er ingen pris eller konkret lanceringsdato for Transformer AiO.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS