Dobbelt styresystem: 18 tommer tablet kører Android og Windows 8

Din iPad kommer til at ligne en dværg, når den sammenlignes med Asus' nyeste tablet på hele 18,4 tommer. Giganten kører både Android og Windows 8 og er derfor udstyret med to forskellige processorer.

Artikel top billede

Kan en tablet blive for stor? Hvad siger du til et monstrum på 18,4 tommer? 

Så stor er Asus' nye Transformer AiO, der netop er blevet præsenteret på forbrugerelektronikmessen CES i Las Vegas.

Egentlig er det en såkaldt All-in-One, hvor computerdelen er bygget ind i skærm og fod, der alt afhængig af model kan betjenes med touch. Dem findes der adskillige af.

Men Transformer AiO skiller sig ud fra mængden ved, at skærmen kan tages helt af foden og fungere som tablet-pc.

Derfor kan du sætte dig over i sofaen med Transformer AiO, hvis du ellers er i stand til at holde den 18,4 tommer store tablet med en skærmopløsning på 1920 gange 1080 pixel.

To styresystemer

Tablet-pc'en er udstyret med to forskellige styresystemer, og derfor kan den både afvikle Windows 8 og Android 4.1 også kendt som Jelly Bean.

Asus' nye model fås i flere forskellige konfigurationer, hvor den mest hidsige byder på en kraftig Intel Core i7-processor, otte gigabyte ram, to terabyte harddisk og et Nvidia GT 730M-grafikkort.

De mange hestekræfter er bygget ind i foden, der holder tablet'en, og de er naturligvis primært tiltænkt arbejde med Windows 8.

Inde i selve skærmen sidder en Nvidia Tegra 3-processor, der skal bruges til at afvikle Android.

Ifølge Asus skulle det være nemt og hurtigt at hoppe fra Windows 8 til Android og tilbage igen blot ved at trykke på en knap, der er placeret i højre side af skærmen.

Selv om tablet'en er frakoblet foden, kan den bruges med Windows 8. Det skyldes, at der kan sendes et trådløst signal til tablet-delen fra foden, hvor hardwaren sidder, der kører Microsofts nye styresystem.

Måske er Asus klar over, at 18,4 tommer med en vægt på 2,4 kilo er i overkanten for en tablet-pc.

Det er trods alt Asus, der stod bag Nexus 7 på 'sølle' syv tommer, der blev lanceret i sommeren 2012.

Derfor er Transformer AiO udstyret med et håndtag, når den skal slæbes rundt i dagligstuen.

Der er ingen pris eller konkret lanceringsdato for Transformer AiO.

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos