Dobbelt styresystem: 18 tommer tablet kører Android og Windows 8

Din iPad kommer til at ligne en dværg, når den sammenlignes med Asus' nyeste tablet på hele 18,4 tommer. Giganten kører både Android og Windows 8 og er derfor udstyret med to forskellige processorer.

Artikel top billede

Kan en tablet blive for stor? Hvad siger du til et monstrum på 18,4 tommer? 

Så stor er Asus' nye Transformer AiO, der netop er blevet præsenteret på forbrugerelektronikmessen CES i Las Vegas.

Egentlig er det en såkaldt All-in-One, hvor computerdelen er bygget ind i skærm og fod, der alt afhængig af model kan betjenes med touch. Dem findes der adskillige af.

Men Transformer AiO skiller sig ud fra mængden ved, at skærmen kan tages helt af foden og fungere som tablet-pc.

Derfor kan du sætte dig over i sofaen med Transformer AiO, hvis du ellers er i stand til at holde den 18,4 tommer store tablet med en skærmopløsning på 1920 gange 1080 pixel.

To styresystemer

Tablet-pc'en er udstyret med to forskellige styresystemer, og derfor kan den både afvikle Windows 8 og Android 4.1 også kendt som Jelly Bean.

Asus' nye model fås i flere forskellige konfigurationer, hvor den mest hidsige byder på en kraftig Intel Core i7-processor, otte gigabyte ram, to terabyte harddisk og et Nvidia GT 730M-grafikkort.

De mange hestekræfter er bygget ind i foden, der holder tablet'en, og de er naturligvis primært tiltænkt arbejde med Windows 8.

Inde i selve skærmen sidder en Nvidia Tegra 3-processor, der skal bruges til at afvikle Android.

Ifølge Asus skulle det være nemt og hurtigt at hoppe fra Windows 8 til Android og tilbage igen blot ved at trykke på en knap, der er placeret i højre side af skærmen.

Selv om tablet'en er frakoblet foden, kan den bruges med Windows 8. Det skyldes, at der kan sendes et trådløst signal til tablet-delen fra foden, hvor hardwaren sidder, der kører Microsofts nye styresystem.

Måske er Asus klar over, at 18,4 tommer med en vægt på 2,4 kilo er i overkanten for en tablet-pc.

Det er trods alt Asus, der stod bag Nexus 7 på 'sølle' syv tommer, der blev lanceret i sommeren 2012.

Derfor er Transformer AiO udstyret med et håndtag, når den skal slæbes rundt i dagligstuen.

Der er ingen pris eller konkret lanceringsdato for Transformer AiO.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos