SKI affejer IBM-bombe: Vi har en god aftale

Det offentlige indkøbsfællesskab SKI afviser at forholde sig til IBM's trussel om at blokere for ny softwareaftale.

Artikel top billede

Staten og Kommunernes IndkøbsService (SKI) vil ikke fortælle, hvad man har tænkt sig at gøre, hvis en ny indkøbsaftale for IBM-software viser sig at være ubrugelig.

Indkøbsaftalen, der træder i kraft 1. april og løber de næste fire år, omfatter IBM-kombatibel standardsoftware. Men SKI har i aftalen stillet krav om mere lempelige licensvilkår for de offentlige kunder. IBM fastholder imidlertid, at man vil håndhæve sine oprindelige licensregler uanset indholdet i SKI-aftalen.

Udbudschef Christian Lunding fra SKI ønsker ikke at kommentere sagen. I en mail til Channelworld skriver han:

"Vi kommenterer af princip ikke på enkeltleverandører i medierne, men vi kan oplyse, at der ikke er kommet noget frem, som ændrer vores syn på, at der er tale om en god og attraktiv aftale. Og vi kan også oplyse, omkring licensvilkår, at SKI er sat i verden for primært at varetage det offentliges interesser," lyder det fra Christian Lunding, som fortsætter:

"For SKI står derfor tilbage, at vi har fået skabt nogle gode og ensartede vilkår for vores offentlige brugere på et område, hvor der efter vores og kundernes vurdering var behov for regulering. Og det samtidig med at der er opnået en model, hvor en lang række store og velkendte leverandører er med, og vi er naturligvis i god dialog med de tildelte leverandører om at få aftalen implementeret overfor de offentlige kunder."

Christian Lunding peger samtidig på, at den omstridte softwareaftale også omfatter produkter fra op mod 50 andre softwareproducenter, som leverer IBM-kombatibel software.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS