SKI affejer IBM-bombe: Vi har en god aftale

Det offentlige indkøbsfællesskab SKI afviser at forholde sig til IBM's trussel om at blokere for ny softwareaftale.

Artikel top billede

Staten og Kommunernes IndkøbsService (SKI) vil ikke fortælle, hvad man har tænkt sig at gøre, hvis en ny indkøbsaftale for IBM-software viser sig at være ubrugelig.

Indkøbsaftalen, der træder i kraft 1. april og løber de næste fire år, omfatter IBM-kombatibel standardsoftware. Men SKI har i aftalen stillet krav om mere lempelige licensvilkår for de offentlige kunder. IBM fastholder imidlertid, at man vil håndhæve sine oprindelige licensregler uanset indholdet i SKI-aftalen.

Udbudschef Christian Lunding fra SKI ønsker ikke at kommentere sagen. I en mail til Channelworld skriver han:

"Vi kommenterer af princip ikke på enkeltleverandører i medierne, men vi kan oplyse, at der ikke er kommet noget frem, som ændrer vores syn på, at der er tale om en god og attraktiv aftale. Og vi kan også oplyse, omkring licensvilkår, at SKI er sat i verden for primært at varetage det offentliges interesser," lyder det fra Christian Lunding, som fortsætter:

"For SKI står derfor tilbage, at vi har fået skabt nogle gode og ensartede vilkår for vores offentlige brugere på et område, hvor der efter vores og kundernes vurdering var behov for regulering. Og det samtidig med at der er opnået en model, hvor en lang række store og velkendte leverandører er med, og vi er naturligvis i god dialog med de tildelte leverandører om at få aftalen implementeret overfor de offentlige kunder."

Christian Lunding peger samtidig på, at den omstridte softwareaftale også omfatter produkter fra op mod 50 andre softwareproducenter, som leverer IBM-kombatibel software.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S