Sådan holder dine e-bøger øje med dig

Ny software afslører, hvor meget eleverne har læst i deres elektroniske lærebøger.

Artikel top billede

Det må være en drøm for enhver lærer. Med en ny softwareløsning fra nystartede CourseSmart kan lærere ikke kun se, om deres elever har læst i bøgerne, men også, hvornår og hvor længe de har læst, og hvilke afsnit de har markeret. Det fungerer selvsagt kun med e-bøger - men så er der også adgang til et væld af data om den enkelte bruger.

Læreren kan blandt andet se, om eleven har sprunget bestemte sider over eller glemt at tage noter. De kan også se, hvor mange gange eleven har åbnet en e-bog, og hvor lang tid den har været åben.

Software bliver i øjeblikket testet på ni universiteter i USA, og det skal udvides til efteråret, skriver New York Times.

Foruden softwareløsningen tilbyder CourseSmart også lærebøger fra forlag som McGraw-Hill, Pearson og John Wiley i elektronisk format.  

Softwaren beregner en såkaldt "Engagement Index" for den enkelte elev, som viser, hvor meget eleven har læst i bogen.

Hvis eleven eksempelvis først har åbnet e-bogen på den sidste dag inden eksamen, så bliver det også noteret i softwaren. Eleverne har ingen mulighed for at deaktivere denne overvågning.

Men det er ikke kun lærerne, der skal bruge disse data. Forlagene skal også modtage data om læsevanerne, der kan hjælpe dem med at udvikle nyt undervisnings-materiale.

Det kan på længere sigt ændre hele forlagsbranchen. Internet-giganten Amazon sælger allerede flere e-bøger end papirbøger. Samtidig har Amazon mulighed for at samle meget detaljerede informationer om kundernes læseadfærd gennem sine Kindle programmer og hardware-enheder. Men Amazon vil ikke fortælle, hvordan disse data bliver anvendt.

E-bøger afslører dine læsevaner

Den amerikanske organisation Electronic Frontier Foundation (EFF) satte sidste år fokus på privacy-problemer med e-bøger i en undersøgelse med overskriften "Who's Tracking Your Reading Habits? An E-Book Buyer's Guide to Privacy". Her har man kigget nærmere på, hvordan brugernes data bliver gemt og brugt.

I guiden har man blandt andet sammenlignet Google Books, Amazon Kindle, Kobo, Sony Reader, Internet Archive og Adobe Content Server.

Det er Adobe Content Server, der klarer sig bedst i undersøgelsen. Denne software og platform til kopibeskyttelse bliver brugt som grundlag for en hel stribe af e-læsere. Her er det slet ikke muligt at samle informationer om brugernes læse- og købeadfærd og dermed heller ikke at give disse data videre.

I denne tabel sammenlignes de forskellige software-løsninger til e-bøger. Både Google, Amazon og Sony gemmer oplysninger om brugernes søgninger efter bøger, og der gemmes også data om, hvilken side læseren er kommet til, og hvilke kommentarer der er tilføjet.

Desuden registrerer Google og Amazon, hvilke bøger den enkelte bruger har købt, og det er muligt, at de også er i stand til at registrere bøger købt andre steder.

Men Kobo er de eneste, som også tilbyder en mulighed for, at brugerne kan redigere i alle de indsamlede data.

De fleste udbydere af e-bøger forbeholder sig retten til at give data videre til tredjeparter, hvis brugeren ikke selv har frabedt sig dette. Hos Google skal brugeren dog acceptere delingen først.

Den generelle anbefaling fra EFF er stadig at holde sig til papirbøger, hvis man vil undgå, at læsevanerne bliver registreret og gemt i en elektronisk profil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird