Privat helikopter og stort vinlager: Her er hele Fona-sagen

Svindel med forfalskede fakturaer for næsten syv millioner kroner har kostet en tidligere indkøbschef i Fona en fængselsdom på tre år. Få overblikket over sagen her.

Artikel top billede

I denne uge satte Østre Landsret punktum i en flere år gammel bedragerisag mod Jesper Nørmark, tidligere indkøbschef i butikskædens Fonas moderselskab, F Group.

Han skal nu tre år i fængsel som straf for ved hjælp af forfalskede fakturaer at have svindlet sig til næsten syv millioner kroner. Jesper Nørmark, der hele tiden har erklæret sig uskyldig i anklagerne, havde anket en dom fra Københavns Byret fra august i fjor, hvor han fik to og et halvt års fængsel. Men Østre Landsret valgte altså at lægge et ekstra halvt år oven i dommen.

Læs mere:
Landsretten skærper dom over Fona-chef

Sagen eksploderede tilbage i sensommeren 2010, hvor Jesper Nørmark blev bortvist fra sit job i F Group, som senere fulgte op med en politianmeldelse.

Læs mere:
Fona-chef politianmeldt for bedrageri

Under politiets efterforskning af sagen viste det sig, at Jesper Nørmark igennem flere år havde drevet firmaerne Retail Group og Just Add, som blandt andet havde stået for indretning af Fonas butikker. Den dobbeltrolle misbrugte han til at overfakturere varer og få udbetalt bonus, som burde være endt hos F Group.

Læs mere:
Fona-chef bag millionsvindel

Ifølge det endelige anklageskrift løb svindlen op i næsten syv millioner kroner. I anklageskriftet fremgår det, at de svindelen er foregået i forbindelse med leverancer fra producentens Belkin, distributørerne Also (det daværende Also Actebis, red) og Boston plus den lille sikkerhedsproducent MySecurityCenter.

Det er dog uvist, om politiet i sin efterforskning har valgt at koncentrere sig om udvalgte dele af sagskomplekset og har ladet andre dele af sagen ligge.

Helikopter og Gentofte-villa blev beslaglagt

Politiet var dog så sikker i sin sag, at man allerede i november 2010 fik fogedretten til at beslaglægge Jesper Nørmark Gentofte-villa.

Læs mere:
Fona tager pant i fyret chefs Gentofte-villa

I samme omgang lagde fogedretten beslag på Jesper Nørmarks private helikopter, et større vinlager og en mindre aktiebeholdning.

Læs mere:
Fyret Fona-chef kan også miste sin helikopter

I efteråret 2011 blev Jesper Nørmarks selskab JustAdd erklæret konkurs. Som den største kreditor indsatte F Group sin egen advokat til at stå for konkursbehandlingen for på den måde at forsøge at sikre sig nogle af de millioner, som man var blevet snydt for.

Læs mere:
Fona jagter millioner i svindelsag

Under bedragerisagen i Københavns Byret mod Jesper Nørmark i april sidste år forklarede en tidligere kvindelig direktør i JustAdd, at hun allerede i løbet 2009 flere gang havde stillet spørgsmål til de fakturaer, som firmaet udskrev til forskellige producenter og distributører. Hendes indvendinger blev dog afvist af Jesper Nørmark, forklarede hun i byretten.

Læs mere:
Svindelsagen i Fona: Eks-direktør skred, da det begyndte at lugte

Uklart hvordan svindelen blev afsløret

Under retssagen kom det også frem, at Jesper Nørmark i sin tid stiftede firmaet Justadd med økonomisk støtte fra direktør Christian Banzhaf i Boston Distribution. Ifølge Banzhaf trak han sig dog ud af firmaet allerede i 2007.

Læs mere:
Fona-sag: Boston-direktør havde penge i svindlers firma

I august faldt byrettens dom på to og et halvt års fængsel til Jesper Nørmark, som dog straks ankede dommen til landsretten.

Læs mere:
Fona-svindel: Lang fængselsstraf til tidligere indkøbschef

F Group har undervejs i sagen været tavs som graven, og det er derfor uklart, hvordan svindelen blev opdaget. Men under sagen har der i it-branchen verseret en række mere eller mindre kulørte rygter om, hvordan Nørmarks svindel blev afsløret.

En version går på, at en falsk faktura ved en fejl var blevet sendt til F Group, som på den måde kom på sporet af svindelen.

I august sidste år gav Boston-direktør Christian Banzhaf en anden forklaring - nemlig at Boston havde fået en faktura fra MySecurityCenter. På fakturaen optrådte et falsk kontonummer tilhørende Jesper Nørmark. Men da MySecurityCenter på forhånd var oprettet i Boston betalingssystem, blev pengene automatisk overført dertil. Derefter faldt korthuset sammen.

Læs mere:
Sådan svindlede Fonas indkøbschef

Channelworld har efter den endelige dom i Østre Landsret forgæves forsøgt at få en kommentar fra Jesper Nørmark.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job