Spiludviklere snød pirater

To spiludviklere har selv spredt en piratkopi af deres eget spil. Men piraterne fik en lang næse.

Artikel top billede

Hvad sker der, når pirater henter en uautoriseret kopi af et computerspil, der netop handler om spiludvikling? Det kan næsten kun gå galt. De to spiludviklere Patrick og Daniel Klug har selv spredt en modificeret version af deres spil Game Dev Tycoon i nettets fildelingstjenester. Den usædvanlige aktion betegnes som et eksperiment og som en kritik af den udbredte piratkopiering af spil.

Det gik hurtigt med at få spredt spillet på fildelingstjenesterne. Allerede i det første døgn blev det hentet 3.100 gange. Til sammenligning var der kun 214 kunder, der betalte de otte dollar for betalings-udgaven af spillet.

I Game Dev Tycoon handler det netop om at opbygge et succesfuldt spilfirma. Men spiludviklerne har været så snedige, at de har indbygget en lille spærre i pirat-udgaven. Efter et par timer kommer en melding om, at spilfirmaet er ved at gå konkurs som følge af piratkopiering - og så slutter spillet kort tid efter.

I deres blog fortæller spiludviklerne om deres oplevelser med den (falske) piratversion af spillet. De morer sig over, at flere spillere har klaget i forskellige support-fora - selv om de har hentet spillet gratis på pirat-tjenesterne.

Spillerne undrer sig over, at det er umuligt at opbygge et succesfuldt spilfirma i simulationen uden at blive ramt af piratkopiering og gå konkurs. Måske uden at tænke på, at de selv har været skyld i præcis det samme i den virkelige verden.

"Mere end 93,6 procent af spillerne har stjålet spillet," lyder den nedenstående konklusion i bloggen.

"Som spiludvikler der har brugt mere end et år på at udvikle dette spil og ikke har fået løn endnu, har jeg mest af alt lyst til at græde. Jeg kan ikke tro, at otte dollar gør en stor forskel for de fleste af disse spillere, men det har stor betydning for vores fremtid," skriver Patrick Klug.

Trods de negative erfaringer med piratkopiering har spilfirmaet alligevel valgt at udgive sit spil uden DRM-beskyttelse. Det kan altså kopieres frit - hvis samvittigheden ellers tillader det.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S