Slut med Kina: Apple fremstiller ny Mac hjemme i USA

En ny version af et aktuelt Mac-produkt skal fremstilles i Apples hjemland.

Artikel top billede

Sidste år varslede Apple-chef Tim Cook, at en del af Mac-produktionen skal flyttes tilbage til USA i løbet af 2013. Nu har Tim Cook afsløret flere detaljer om selskabets planer. I et interview med Politico fortæller han, at den nye computer der skal fremstilles i USA er "en ny version af et aktuelt Mac-produkt" - og at mange af komponenterne også skal produceres i Apples hjemland.

Tim Cook fortæller, at komponenterne skal fremstilles på fabrikker i staterne Arizona, Texas, Illinois, Florida og Kentucky.

"Vi er meget dybt engageret i dette projekt," lyder kommentaren fra Tim Cook, som skal deltage i en senatshøring om selskabets skatteforhold i næste uge. Apple ligger inde med en pengebeholdning på mere end 550 milliarder kroner i udlandet, som ikke er beskattet i USA. Men Tim Cook afviser, at selskabet kanaliserer sine indtægter fra salget i USA til andre lande for at undgå beskatning.

Budskabet om, at en del af produktionen flytter tilbage fra Kina til USA, kommer dermed på et vigtigt tidspunkt for Apple, hvor man forsøger at skabe goodwill hos de amerikanske politikere.

Apple har tidligere meldt ud, at man vil investere omkring 570 millioner kroner for at kunne producere Mac'er i sit hjemland igen.

Mange Apple-komponenter bliver allerede fremstillet i USA og så sendt til Kina, hvor de færdige produkter bliver samlet.  

Det gælder blandt andet A5 og A6 processoren til iPhone og iPad, som produceres i Texas, mens glasset bliver fremstillet i Kentucky. Både Intel, IBM og Globalfoundries har også chip-fabrikker i USA. Den største del af produktionen skal dog fortsat finde sted i udlandet.

Nu flytter fabrikkerne tilbage

Apple er ikke de første, der flytter produktionen tilbage til USA. Google kom sidste år med sit mediecenter Nexus Q, som bar det lille skilt "Made in USA". I en tid, da det meste elektronik kommer fra Fjernøsten, hvor produktionen flytter rundt til de steder, hvor lønnen er lavest, har Google valgt at placere sin hardware-produktion i hjemlandet.

Flere store virksomheder har også valgt at flytte deres produktion tilbage til USA. Det gælder blandt andet General Electric og Caterpillar.

En del af forklaringen ligger i de stigende lønninger og transport-omkostninger i Kina, hvor selv Foxconn nu er begyndt at flytte sin produktion væk fra kysten og længere ind i landet for at finde billigere arbejdskraft.

Desuden er der problemer med tyveri af intellektuel ejendom i Kina og mistanke om statsspionage - den kinesiske netværksgigant Huawei er blevet udelukket fra statskontrakter i USA og Australien.

I maj sidste år hævdede to forskere, at Kina havde indbygget en hemmelig bagdør i en chip, som blandt andet bruges til militært udstyr. Kina mistænkes for at stå bag mange af den seneste tids hacker-angreb - som et indbrud hos Lockheed Martin i USA sidste år - selv om det ikke kan bevises.

Men det er næppe Kina-frygten, der har fået Google til at vælge en fabrik blot 15 minutter fra selskabets hovedkvarter, det berømte Googleplex, i Silicon Valley. Det har også den klare fordel, at udviklerne hurtigt kan smutte ned på fabrikken og tjekke produktionen, mens en tur til Kina kræver en længere flyrejse.

En rapport fra Boston Consulting Group anslår, at en tredjedel af de helt store amerikanske virksomheder overvejer at flytte produktionen tilbage til USA. Det kan skabe to-tre millioner nye arbejdspladser.

Men det er også muligt, at en stor del af produktionen bliver automatiseret med robotter. I fremtidens mennesketomme fabrikker er der kun brug for ganske få mennesker til at overvåge robotterne, og så betyder det ikke så meget, om fabrikken ligger i Kina, Europa eller USA.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job