Windows 8.1 kan ikke redde pc-markedet - nedtur vil fortsætte

Nedturen vil fortsætte for pc-markedet i lang tid endnu, lyder den barske vurdering.

Artikel top billede

Pc-markedets nedtur vil fortsætte en rum tid endnu, og pc-producenterne kan godt skyde en hvid pil efter håbet om, at den længe ventede lancering af Windows 8.1 kan få nedturen til at vende.

Sådan lyder spådommen fra analysehuset IDC, der vurderer, at pc-markedet vil dale yderligere 9,7 procent inden årets udgang.

Det store, fortsatte fald skyldes ikke mindst, at det kinesiske marked for alvor er ved at vende sig mod de mobile enheder, lyder det fra IDC.

Vil vende i 2015

Microsoft lancerer Windows 8.1 i oktober, og det er længe ventet, da Windows 8-styresystemet langt fra er blevet så godt modtaget, som Microsoft havde håbet på.

IDC mener imidlertid, at den rettede og opdaterede udgave af Windows 8 ikke vil være i stand til at vende den negative udvikling før engang i 2015.

Problemet skyldes blandt andet, at touch-baserede laptops - som Windows 8 er udviklet specielt til - fortsat er dyre. Samtidig forventer pc-producenterne, at virksomhederne primært vil gå efter det velfungerende Windows 7, når de skal opgradere virksomhedens pc'er næste gang.

IDC peger på, at det netop er kombinationen af Windows 8 og høje priser, der gør, at forbrugerne i stedet i meget stor udstrækning er begyndt at vende blikket mod tablet-computerne.

Der er dog lys at spore, nemlig i den lavere del af pc-markedet.

IDC mener således, at det vil være lavpris-computerne, der primært vil blive motoren i genskabelsen af vækstraterne på pc-markedet.

Ligeledes mener IDC, at teknologisk udvikling - bedre batteri-levetid samt hurtigere processorer - vil kunne få en positiv effekt på markedet.

Centralt i udviklingen står det mægtige kinesiske marked.

Den kinesiske pc-producent Lenovo har i den seneste tid haft stor vækst på hjemmemarkedet, men det er en enlig svale. IDC vurderer nemlig, at salget af pc'er i Kina i de kommende kvartaler vil falde med to-cifrede rater.

Læs også:

Windows 8.1 mod Mac Mavericks: Hvem vinder opgøret?

Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Derfor er pc'en stadig vores vigtigste arbejdsredskab

Afstemning: Er pc'en stendød eller still going strong?

Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S