Windows 8.1 kan ikke redde pc-markedet - nedtur vil fortsætte

Nedturen vil fortsætte for pc-markedet i lang tid endnu, lyder den barske vurdering.

Artikel top billede

Pc-markedets nedtur vil fortsætte en rum tid endnu, og pc-producenterne kan godt skyde en hvid pil efter håbet om, at den længe ventede lancering af Windows 8.1 kan få nedturen til at vende.

Sådan lyder spådommen fra analysehuset IDC, der vurderer, at pc-markedet vil dale yderligere 9,7 procent inden årets udgang.

Det store, fortsatte fald skyldes ikke mindst, at det kinesiske marked for alvor er ved at vende sig mod de mobile enheder, lyder det fra IDC.

Vil vende i 2015

Microsoft lancerer Windows 8.1 i oktober, og det er længe ventet, da Windows 8-styresystemet langt fra er blevet så godt modtaget, som Microsoft havde håbet på.

IDC mener imidlertid, at den rettede og opdaterede udgave af Windows 8 ikke vil være i stand til at vende den negative udvikling før engang i 2015.

Problemet skyldes blandt andet, at touch-baserede laptops - som Windows 8 er udviklet specielt til - fortsat er dyre. Samtidig forventer pc-producenterne, at virksomhederne primært vil gå efter det velfungerende Windows 7, når de skal opgradere virksomhedens pc'er næste gang.

IDC peger på, at det netop er kombinationen af Windows 8 og høje priser, der gør, at forbrugerne i stedet i meget stor udstrækning er begyndt at vende blikket mod tablet-computerne.

Der er dog lys at spore, nemlig i den lavere del af pc-markedet.

IDC mener således, at det vil være lavpris-computerne, der primært vil blive motoren i genskabelsen af vækstraterne på pc-markedet.

Ligeledes mener IDC, at teknologisk udvikling - bedre batteri-levetid samt hurtigere processorer - vil kunne få en positiv effekt på markedet.

Centralt i udviklingen står det mægtige kinesiske marked.

Den kinesiske pc-producent Lenovo har i den seneste tid haft stor vækst på hjemmemarkedet, men det er en enlig svale. IDC vurderer nemlig, at salget af pc'er i Kina i de kommende kvartaler vil falde med to-cifrede rater.

Læs også:

Windows 8.1 mod Mac Mavericks: Hvem vinder opgøret?

Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Derfor er pc'en stadig vores vigtigste arbejdsredskab

Afstemning: Er pc'en stendød eller still going strong?

Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,