Apple forklarer: Sådan virker vores fingeraftryks-teknologi

Apple forsøger at berolige folk, der frygter den nye Touch ID-funktion.

Artikel top billede

Apple forsøger nu at berolige alle, der frygter, at iPhonens nye fingeraftryks-sensor betyder, at deres fingeraftryk ender hos den amerikanske sikkerhedstjeneste NSA eller i hænderne på hackere.

Allerede ved præsentation af de nye iPhones tirsdag aften blev det understreget, at brugernes fingeraftryk ikke bliver gemt på iCloud eller på nogen anden måde kommer i berøring med Apples servere.

Fingeraftrykket bliver lagret i krypteret form på en ifølge Apple særligt afsikret del af iPhonens chip.

Nu har en talsmand for Apple endnu en gang været ude for at berolige folk, der er skeptiske over for den nye funktion.

Svært at genskabe aftryk

Over for den amerikanske avis Wall Street Journal forklarer talsmanden, at Apple ikke gemmer fingeraftrykket i sin helhed, men kun data om fingeraftrykket. Det skulle ifølge Apple gøre det næsten umuligt at genskabe brugernes fingeraftryk, hvis dataene falder i de forkerte hænder.

Telefonens apps får ikke adgang til fingeraftryks-dataene på telefonen, og i første omgang vil Apple heller ikke give app-udviklerne lov til at bruge fingeraftryks-scanneren i forbindelse med udviklernes egne løsninger.

Talsmanden fra Apple forklarer desuden, at iPhone-brugerne som supplement til fingeraftrykket også skal anvende en pinkode. Koden skal anvendes, når telefonen skal genstartes, eller hvis den ikke har været låst op i 48 timer.

Virker ikke perfekt

Teknologien til fingeraftryks-scanneren stammer fra virksomheden AuthenTec, som Apple opkøbte sidste sommer. Og denne teknologi skulle være en klar forbedring i forhold til den, der bliver brugt i de fingeraftryks-scannere, der sidder på mange bærbare computere i dag.

Men Apple understreger dog, at teknologien endnu ikke er perfekt.

Eksempelvis har Apple konstateret, at det kan være problematisk at bruge scanneren med fingre, der er fugtige eller er indsmurt i creme. Ligesom der også kan opstå problemer, hvis folk har sår, ar eller lignende på fingrene.

Apple har døbt fingeraftryks-teknologien Touch ID, og indtil videre er den kun indbygget i Apples nye topmodel iPhone 5S.

I videoen herunder forklarer Apple, hvordan teknologien virker:

Læs også:

Video: Sådan fungerer iPhone 5S og 5C

Her er Apples to nye iPhones: Lokker med lav pris og fingeraftryk

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job