Apple forklarer: Sådan virker vores fingeraftryks-teknologi

Apple forsøger at berolige folk, der frygter den nye Touch ID-funktion.

Artikel top billede

Apple forsøger nu at berolige alle, der frygter, at iPhonens nye fingeraftryks-sensor betyder, at deres fingeraftryk ender hos den amerikanske sikkerhedstjeneste NSA eller i hænderne på hackere.

Allerede ved præsentation af de nye iPhones tirsdag aften blev det understreget, at brugernes fingeraftryk ikke bliver gemt på iCloud eller på nogen anden måde kommer i berøring med Apples servere.

Fingeraftrykket bliver lagret i krypteret form på en ifølge Apple særligt afsikret del af iPhonens chip.

Nu har en talsmand for Apple endnu en gang været ude for at berolige folk, der er skeptiske over for den nye funktion.

Svært at genskabe aftryk

Over for den amerikanske avis Wall Street Journal forklarer talsmanden, at Apple ikke gemmer fingeraftrykket i sin helhed, men kun data om fingeraftrykket. Det skulle ifølge Apple gøre det næsten umuligt at genskabe brugernes fingeraftryk, hvis dataene falder i de forkerte hænder.

Telefonens apps får ikke adgang til fingeraftryks-dataene på telefonen, og i første omgang vil Apple heller ikke give app-udviklerne lov til at bruge fingeraftryks-scanneren i forbindelse med udviklernes egne løsninger.

Talsmanden fra Apple forklarer desuden, at iPhone-brugerne som supplement til fingeraftrykket også skal anvende en pinkode. Koden skal anvendes, når telefonen skal genstartes, eller hvis den ikke har været låst op i 48 timer.

Virker ikke perfekt

Teknologien til fingeraftryks-scanneren stammer fra virksomheden AuthenTec, som Apple opkøbte sidste sommer. Og denne teknologi skulle være en klar forbedring i forhold til den, der bliver brugt i de fingeraftryks-scannere, der sidder på mange bærbare computere i dag.

Men Apple understreger dog, at teknologien endnu ikke er perfekt.

Eksempelvis har Apple konstateret, at det kan være problematisk at bruge scanneren med fingre, der er fugtige eller er indsmurt i creme. Ligesom der også kan opstå problemer, hvis folk har sår, ar eller lignende på fingrene.

Apple har døbt fingeraftryks-teknologien Touch ID, og indtil videre er den kun indbygget i Apples nye topmodel iPhone 5S.

I videoen herunder forklarer Apple, hvordan teknologien virker:

Læs også:

Video: Sådan fungerer iPhone 5S og 5C

Her er Apples to nye iPhones: Lokker med lav pris og fingeraftryk

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S