Så meget skal du betale for Samsungs 55 tommer Oled-fladskærm

Samsung er til oktober klar med en 55 tommer Oled-fladskærm, som har et kurvet design. Men den bliver ikke billig. Se prisen her.

Artikel top billede

På IFA-messen i Berlin i begyndelsen af september kunne fladskærmsproducenterne fremvise nye og imponerende modeller. 

Trenden var klar: Tv'et skal have højere opløsning, kurvet design og Oled-skærmteknologi.

Samsungs nye KE55S9C lever op til det - bortset fra at opløsningen ikke er 4K, men ganske almindelig HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Den 55 tommer store fladskærm lander i de danske butikker i begyndelsen af oktober, og prisen bliver 60.000 kroner.

Det er mere end fire gange så meget som Samsungs egen 55 tommer LED-topmodel UE55F8005, som indgår i 8-Serien, der har tradition for at være noget af det ypperste, som sydkoreanerne kan byde på.

Imponerende billede

Men hvad får man egentlig for de mange penge? Jo, der er naturligvis det kurvede design, som betyder, at skærmen bøjer en smule.

Meningen er, at den skal 'omslutte' seeren og give en mere intens visuel oplevelse - lidt i stil med når vi er i biografen.

Da vi for nylig var på IFA-messen og se på de mange nye, kurvede modeller, virkede det dog ikke ligefrem revolutionerende.

Samtidig betyder designet, at fladskærmen ikke er lige så 'væg-venlig' som tidligere helt flade modeller, der kan sidde klistret helt tæt til væggen som et maleri.

Til gengæld giver Oled-fladskærme et vanvittigt imponerende billede, hvor farverne er fantastisk flotte, og kontrasten er høj.

Teknologien betyder, at skærmen kan bygges endnu tyndere end nuværende LED-modeller, og samtidig bruger den mindre strøm.

Forsinket gennembrud

Oled-teknologien er ikke noget nyt, og tilbage i 2008 havde Sony faktisk sin XEL-1 model til salg i Danmark.

Den var på sit tyndeste punkt tre millimeter, til gengæld var skærmen blot 11 tommer, og prisen var 30.000 kroner.

Det var ventet, at Sonys model skulle kickstarte en ny fladskærms-æra, men Oled-modellerne kom ikke væltende.

Først nu fem år senere ser det ud til, at Oled-skærmene får et reelt gennembrud.

I de mellemliggende år fik vi i stedet en masse nye 3D-fladskærme, som ikke blev noget hit og hurtigt gik i glemmebogen.

3D-teknologien er dog ikke fuldkommen droppet af producenterne, og faktisk gør Samsung KE55S9C brug af den på en kløgtig måde.

Med et par aktive 3D-briller (med indbyggede højttalere) er det muligt for to personer at sidde i stuen og se hver sin 2D-udsendelse på fladskærmen. Dermed er det slut med at kæmpe med konen om fjernbetjeningen, når der er kageprogram i tv, samtidig med at bolden ruller i Champions League.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S