Så meget skal du betale for Samsungs 55 tommer Oled-fladskærm

Samsung er til oktober klar med en 55 tommer Oled-fladskærm, som har et kurvet design. Men den bliver ikke billig. Se prisen her.

Artikel top billede

På IFA-messen i Berlin i begyndelsen af september kunne fladskærmsproducenterne fremvise nye og imponerende modeller. 

Trenden var klar: Tv'et skal have højere opløsning, kurvet design og Oled-skærmteknologi.

Samsungs nye KE55S9C lever op til det - bortset fra at opløsningen ikke er 4K, men ganske almindelig HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Den 55 tommer store fladskærm lander i de danske butikker i begyndelsen af oktober, og prisen bliver 60.000 kroner.

Det er mere end fire gange så meget som Samsungs egen 55 tommer LED-topmodel UE55F8005, som indgår i 8-Serien, der har tradition for at være noget af det ypperste, som sydkoreanerne kan byde på.

Imponerende billede

Men hvad får man egentlig for de mange penge? Jo, der er naturligvis det kurvede design, som betyder, at skærmen bøjer en smule.

Meningen er, at den skal 'omslutte' seeren og give en mere intens visuel oplevelse - lidt i stil med når vi er i biografen.

Da vi for nylig var på IFA-messen og se på de mange nye, kurvede modeller, virkede det dog ikke ligefrem revolutionerende.

Samtidig betyder designet, at fladskærmen ikke er lige så 'væg-venlig' som tidligere helt flade modeller, der kan sidde klistret helt tæt til væggen som et maleri.

Til gengæld giver Oled-fladskærme et vanvittigt imponerende billede, hvor farverne er fantastisk flotte, og kontrasten er høj.

Teknologien betyder, at skærmen kan bygges endnu tyndere end nuværende LED-modeller, og samtidig bruger den mindre strøm.

Forsinket gennembrud

Oled-teknologien er ikke noget nyt, og tilbage i 2008 havde Sony faktisk sin XEL-1 model til salg i Danmark.

Den var på sit tyndeste punkt tre millimeter, til gengæld var skærmen blot 11 tommer, og prisen var 30.000 kroner.

Det var ventet, at Sonys model skulle kickstarte en ny fladskærms-æra, men Oled-modellerne kom ikke væltende.

Først nu fem år senere ser det ud til, at Oled-skærmene får et reelt gennembrud.

I de mellemliggende år fik vi i stedet en masse nye 3D-fladskærme, som ikke blev noget hit og hurtigt gik i glemmebogen.

3D-teknologien er dog ikke fuldkommen droppet af producenterne, og faktisk gør Samsung KE55S9C brug af den på en kløgtig måde.

Med et par aktive 3D-briller (med indbyggede højttalere) er det muligt for to personer at sidde i stuen og se hver sin 2D-udsendelse på fladskærmen. Dermed er det slut med at kæmpe med konen om fjernbetjeningen, når der er kageprogram i tv, samtidig med at bolden ruller i Champions League.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly