ComOFF: Opgradér til iOS 7 - og hele verden bryder sammen

Der er en utilsigtet sideeffekt ved at opgradere sin iPhone til iOS 7. Se her hvad der sker for en amerikansk tv-vært.

Artikel top billede

Det lyder måske simpelt: Opgradér din iPhone fra iOS 6 til iOS 7.

Men det er ikke altid fuldkommen smertefrit at skifte mobilt styresystem på sin telefon, og Apple har tidligere haft problemer med netop opgraderinger af iPhone. 

Den første udgave af iOS 6 indeholdt en streamingfejl, som fik dataforbruget til at eksplodere.

Også med iOS 4 var der problemer, som blandt andet omfattede tilkoblingen af Bluetooth-udstyr til iPhone.

Apple rettede efterfølgende fejlene med opdateringer til sit styresystem.

Det er derfor ikke nogen hemmelighed, at der er risiko for at få bøvl med mobilen ved en opgradering, men det holder ikke masserne tilbage, når en ny version af iOS er klar til at blive installeret.

Selv om man kunne lade andre være forsøgskaniner i et par dage for at se, om der skulle være problemer.

Men for nogle er trangen til at prøve noget nyt ganske enkelt for stor. Det gælder i hvert fald for tv-værten Conan O'Brien, der i sit direkte tv-show beslutter sig for at skifte til det nyeste styresystem fra Apple.

Det går dog slet ikke så let som forventet, og der er en uheldig sideeffekt ved opgraderingen. Den får næsten verden til at bryde sammen, og pludselig er tv-studiet forvandlet til dommedag med døde dyr og en halvnøgen panisk mand:

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics