Så meget skal du betale for en brugt iPhone

Brugte iPhone-modeller sælges i tusindvis på Den Blå Avis, hvor salget boomer netop nu. Se hvor mange tusindlapper du skal smide efter en brugt Apple-mobil.

Artikel top billede

Hvis du er en rigtig god it-købmand, ved du også, at den seneste tid har været det mest optimale tidspunkt at få solgt din ældre iPhone. 

Apple er nemlig på vej med to nye modeller, der lander i Danmark den 25. oktober.

Det ved de fleste it-interesserede formentlig, men der er stadig en del, som ikke følger så grundigt med i tech-verdenen.

Derfor er der god mulighed for at få skudt eksempelvis sin brugte iPhone 5 - den aktuelt nyeste model fra Apple - af til en høj pris, inden afløseren er klar.

Interessen for at få afsat dine gamle iPhone-modeller er da også helt i top på Den Blå Avis - dba.dk - hvor der i øjeblikket er mere end 2.400 Apple-telefoner til salg.

Det er en stigning på 43 procent i forhold til for seks uger siden.

Faktisk er 'iPhone' er det næstmest søgte ord på dba.dk.

Flest mænd sælger iPhones

Men hvor meget koster en brugt iPhone egentlig? 

Ifølge dba.dk er gennemsnitsprisen 3.191 kroner, hvilket er cirka 1.400 til 2.200 kroner mindre end Apples billigste udgaver af de nye iPhone 5c og 5s.

Gennemsnitsprisen er baseret på alle de forskellige iPhone-modeller, som er sat til salg på dba.dk.

Det tager i øjeblikket cirka 12 dage at sælge en brugt iPhone, og det er 14 procent hurtigere end for blot en uge siden.

Dba.dk har gravet lidt i statistikken og er nået frem til, at det er oftest er mænd, der sælger iPhone-modeller. De står for 69 procent af salget.

Selv om Apples mobiler måske ikke har den samme wow-faktor som tidligere, er de stadig nogle utrolig populære telefoner.

På dba.dk er den samlede omsætning for brugte iPhone-modeller i løbet af 2013 nu næsten 200 millioner kroner. Det er en stigning på 60 procent sammenlignet med sidste år og ny rekord.

Brugt eller ny?

Selv om det kan være fristende at købe en brugt iPhone og skåne budgettet en smule, er der noget, du skal være opmærksom på.

Det er ikke alle brugte iPhone-modeller, der kan opgraderes til den nyeste version af Apple mobile styresystem.

Hvis du forventer at køre iOS 7 på mobilen, skal modellen være minimum være en iPhone 4.

Her kan du få overblikket over nogle af de funktioner, som gør iOS 7 til et interessant bekendtskab.

Hvis du slet ikke er interesseret i brugte iPhone-modeller og kun vil have det nyeste nye, står dit valg lige nu mellem iPhone 5s og iPhone 5c. 

Men hvilken skal du vælge? Vi hjælper dig med at træffe det rigtige valg her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S