Det ved vi om de "hemmelige" Android-lanceringer

Ny Android-version og ny Nexus-mobil lanceres snart, og Google gør ikke meget for skjule det. Nærmest tværtimod. Se her hvad vi ved lige nu.

Artikel top billede

Det er efterhånden ved at være en smule trist, når it-producenterne inviterer til pressemøder.

For det er sjældent, at de viser noget, som ikke allerede har cirkuleret heftigt på nettet. 

Uanset om det gælder Apple, HTC, Nokia, LG, Samsung eller Microsoft, så har der næsten altid været lækkede fotos af de 'nye' produkter op til lanceringerne.

Det er nu så fast rutine, at der ikke er meget overraskelsesmoment tilbage.

Senest er det gået ud over Googles kommende mobil, Nexus 5, som ikke er lanceret officielt endnu. Men der er allerede så mange lækkede fotos af den på nettet, at den ikke ligefrem kan betegnes som nogen hemmelighed mere.

Google var endda så uforsigtig at smide en video på nettet, hvor en medarbejder angiveligt benytter den til at tage et foto.

Bedre blev det ikke, da en anden medarbejder 'glemte' den på en bar. Og hvis du synes, du har hørt den historie før, så er det ikke dit hoved, den er gal med. Apple mistede for et par år siden en prototype af iPhone 4 på en bar.

Amerikanske tech-medier har derfor den seneste tid smovset i billeder af Nexus 5, og de er fulgt op af efterhånden ret konkrete specifikationer.

Det er angiveligt LG, som igen skal producere Nexus-modellen, ligesom det var tilfældet med Nexus 4.

Mobilen får en skærm på fem tommer med fuld HD-opløsning, 1.920 gange 1.080 pixel. Processoren er en quadcore Snapdragon 800, som også er brugt i LG's egen G2.

Faktisk skulle Googles telefon matche den sydkoreanske mobil på en lang række punkter.

Der er enten 16 eller 32 gigabyte lagerplads, og kameradelen skulle være forbedret i forhold til Nexus 4, som også var yderst skuffende på dette punkt.

På GSM Arena
kan ses flere - forventede - specifikationer.

Ifølge rygterne finder den officielle lancering af Nexus 5 sted den 31. oktober.

Nyt styresystem med chokoladebar

Det særlige ved de nye Nexus-modeller er, at de altid kører den nyeste version af Android.

Derfor får Nexus 5 som den første telefon Android 4.4 indenbords

Denne version af styresystemet går også under navnet KitKat - og ja, det er i samarbejde med fødevareproducenten Nestlé, der står bag chokoladebaren, og som formentlig scorer et betragtelig brandingboost, når millioner af Android-ejere vil 'tygge' på det nye navn til Android. 

Faktisk er Nestlé ikke fuldkommen humorforladt og har skabt siden Kitkat.com, der mikser teknik og chokolade.

Eksempelvis optræder en noget utraditionel specifikationsliste, hvor der står, at en KitKat har ubegrænset standby tid, og den fås naturligvis i versioner, der kan fortæres med to eller fire mega-bites (mega bidder). 

På det mere seriøse plan er der dog også allerede lækket en hel del information om styresystemet. Flere screenshots af Android 4.4 er løs på nettet, og du kan blandt andet se nogle af dem hos 9to5Google.com.

Den italienske side Tutto Android har angiveligt også haft nærkontakt med KitKat 4.4 og fortæller, at funktionen Google Now får en mere fremtrædende position i den nye udgave af Android.

Og styresystemet skulle være optimeret til hele tiden at lytte efter sætningen "OK, Google", der bruges til stemmestyring. 
Samtidig er der ikke overraskende foretaget en del småjusteringer af ikoner, baggrunde og låseskærm.

KitKat 4.4 præsenteres officielt sammen med Nexus 5, og det forventes at blive den 31. oktober.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS